TáplálkozásNot Only For Sexagenarians

Táplálkozás rovat cikkei

Egész-ség, jól-lét

„A legsikeresebbek éppen abban vagyunk, hogy egyre tovább egészségesek maradunk, aminek azonban az a következménye, hogy egyre öregebbek leszünk.”

Rudi Westendorp

A magyar nyelv igen kifejezően ragadja meg az egészség fogalmánál a teljességet, mert amikor egészségesnek érezzük magunkat, akkor jó a testi-lelki-szellemi közérzetünk összessége. Közel érezzük magunkat a természethez, energikusan, de nyugodtan szemléljük és részesedünk belőle. .

A test-lélek-szellem harmóniájának fontosságára utal az „ép testben-ép lélek” mondás is, mely e hármasság elválaszthatatlanságát hangsúlyozza. Bármelyik területen adódik ugyanis probléma és megbomlik ez az egyensúly, már nem érezzük magunkat jól a bőrünkben, és előbb- utóbb megbetegszünk.

Mindnyájan  álmodozunk arról, hogy hosszú, egészséges életet éljünk. Az anti aging rovatban meglátogatunk néhány matuzsálemi területet és megpróbáljuk ellesni titkaikat.

Nagy Ágnes Hannah: „ A tükröd válaszol” c. művében ezt így foglalja össze: „ Aki egészségesen akar élni, annak nem elég egészségesen táplálni a testet. Egészségesen kell táplálni a lelket is, amely majd táplálja a szellemet. Ám ennek fordítottja is igaz: csak ép lélekben lakik ép test. És ha gondolataink nem tiszták, nem egyenesek, a lelkünk fáj, akkor ép testben épphogy élünk.”

Testünk rendben tartásához elengedhetetlen a megfelelő minőségű táplálkozás és folyadékpótlás, a rendszeres mozgás, a  jó pihenés és alvás.

Mindezek eléréséhez kínálunk „étlapot”, kiemelve azt, amire egy lendületes hatvanasnak szüksége van.

A lélek érzelmeink színtere. A lelkünk táplálásához fontos, hogy megtapasztaljuk az „itt és most” érzését. Mint ahogy Müller Péter mondja, „teremts időt, hogy mindennap legalább egyszer találkozz magaddal”, azaz alakítsunk ki önismereti képességet egy olyan életforma kialakításához, amelyben jól érezzük magunkat. Kezeljük megfelelően konfliktusainkat, felejtsük el az aggódást, relaxáljunk, kergessük el a depressziót!

Ennek lehetséges módszereit is közreadjuk.

Ha testünk-lelkünk kiegyensúlyozott, jól érezzük magunkat, akkor könnyebben megtapasztalhatjuk a létezés örömét (szellemünket.) Ehhez megküzdhető célokat kell kitűznünk, elménket edzeni kell, ismereteinket folyamatosan bővíteni. Ki kell törölni elménkből azt a kételyt, hogy „minek az már nekünk”, hiszen az olvasás, a hobby tevékenységek, a nyelvtanulás mind pallérozza agyunkat, segíti szellemi kiteljesedésünket. Ez segít elkerülni az elbutulást és életkedvvel tölthet fel bennünket, különösen akkor, ha mindezen tapasztalatokat a környezetünkkel is megosztjuk.

Sok ötletünk van ezen a téren is.

Nem elég elégszer ismételni, ha e hármasság harmóniában van, belső békében élhetünk magunkkal és a világgal, ami a Dalai Láma szerint a boldogságot hozza el nekünk.

A cikkek, ismertetők, és blogok a testi- lelki-szellemi egészség, a jóllét hármas egységét járják körül, közvetítve a kik-ki számára szabadon választható betegségmegelőző, egészség- és jóllét megőrző módszereket.

Ne feledkezzünk meg a belsőnket is tükröző harmonikus külső megjelenésünk fontosságáról, hiszen a külső megjelenés az önkifejezés eszköze.

Ebben az életkorban már amit arcunk-testünk ápolásával kapcsolatban elmulasztunk, az visszafordíthatatlan változásokat is előidézhet, vagy ha némileg  visszafordítható is, nagy anyagi ráfordítás mellett.

Hiszem, hogy ma már a megjelenés nemcsak a nőket érdeklő téma, így sem a divat, sem a szépségápolás nem női privilégium. Idejét múlt ma már az a szemlélet, hogy 50 fölött egy nőnek  rövid, stílustalan, bongyorított egyen-frizurával, és alaktalan, szürkés-barnás színű ruhákban kell léteznie. A divatot egyéniségünknek és korunknak megfelelően lehet és érdemes követni, mert az segít jól érezni magunkat. Ugyanígy egy férfinek sem kell elhanyagoltan, olykor tréningruhában, „ nem mindegy már, hogy mit veszek fel ?” módon öltözködnie és nem szégyen az sem, ha kozmetikus segítségével ápolja bőrét.

Megmutatjuk, hogy lehet jól érezni magunkat külsőnk „karbantartásával” kevés anyagi ráfordítás mellett is.

DrKónya Judit

Health and well being

"We are most successful at staying healthy for longer and longer, but the consequence is that we get older."

Rudi Westendorp

 

The Hungarian language is very expressive in its concept of health, because when we feel healthy, we have a good overall physical, mental and spiritual well-being. We feel close to nature, we are energetic but relaxed in our contemplation of it and we share in it. .

The importance of the harmony of body-mind-spirit is also referred to in the saying "body intact, soul intact", which emphasises the inseparability of this trinity. Whenever there is a problem in one of these areas and this balance is upset, we no longer feel good in our own skin and sooner or later we fall ill.

We all dream of living long, healthy lives. In this anti-ageing column, we visit some of the mats and try to learn their secrets.

In Hannah Nagy's "Your mirror answers", Ágnes Nagy sums it up. “To be healthy, one must also nourish the soul, which will nourish the spirit. But the converse is also true: only in a sound spirit dwells a sound body. And if our thoughts are not pure, if our minds are not upright, if our souls are in pain, then we are barely alive in a healthy body."

To keep our bodies in good health, it is essential to eat and drink well, to exercise regularly, and to get good rest and sleep.

To achieve all this, we offer a 'menu', highlighting what a sprightly sixty-something needs.

The soul is the stage for our emotions. To nourish our soul, it is important to experience a sense of "here and now". As Peter Müller says, "make time to meet yourself at least once a day", i.e. develop the self-awareness to develop a way of life in which we feel good. Manage our conflicts properly, forget worry, relax, chase depression away!

Possible ways to do this are also provided.

If our body and soul are balanced and we feel good, it is easier to experience the joy of being (our spirit). We need to erase the doubt in our minds that "why should we do that", because reading, hobbies, language learning all help us to develop our brains and our spiritual fulfilment. It helps us to avoid disenchantment and gives us a zest for life, especially if we share these experiences with those around us.

We have many ideas in this area too.

Not enough repetition, if this trinity is in harmony, we can live in inner peace with ourselves and the world, which the Dalai Lama says brings us happiness.

The articles, reviews and blogs explore the triad of physical, mental and spiritual health and well-being, providing a range of disease prevention, health and well-being methods that are freely available to all.

Let us not forget the importance of a harmonious appearance that reflects our inner self, as appearance is a means of self-expression.

At this age, the very things we fail to do to look after our face and body can bring about irreversible changes, or even some reversal, at great financial cost.

I believe that today, appearance is not only a topic of interest to women, so neither fashion nor beauty care is a female prerogative. The idea that a woman over 50 should exist in a short, unstylish, dishevelled, straight haircut and in shapeless, greyish-brown dresses is now outdated. Fashion can and should be followed according to our individuality and age, because it helps us to feel good. In the same way, a man should not dress sloppily, sometimes in tracksuits, in a "I don't care what I wear any more" way, and there is no shame in looking after his skin with the help of a beautician.

We'll show you how to feel good about yourself by "maintaining" your appearance for little money.

DrKónya Judit

Sixties.hu