TáplálkozásNot Only For Sexagenarians

A nyersétel étrend

2016-09-12 08:34:39

„Az étel arra van, hogy jókedvűek legyünk tőle.”

Virginia Macgregor

Kevés étrenddel kapcsolatban találtam ennyi sarkos „pro és kontra” érvet, mint a nyersétel étrenddel kapcsolatban.Szembesítsük a nézeteket!

A nyers növényi étrend előnyei a Napfényes Élet Alapítvány honlapjáról idézve:

  1. "Tápegész - A nyers növényi ételek természetes formájukban fogyaszthatók. Vitaminokban, nyomelemekben, ásványi anyagokban gazdagok. A növények egymást kiegészítő, teljes egységet képviselő tápanyagokat halmoznak fel. Az emésztésükhöz minden anyagot tartalmaznak.
  2. Magas napenergia-tartalom - A növények zöld festékanyaguk segítségével képesek közvetlenül felvenni a Nap energiáját a napfényből. (Éppen ezért „Nap-konzerveknek” is hívják őket.) Ezt jelzi erős ún. „biofoton"-sugárzásuk is. A táplálékok közül a friss, érett, nyers gyümölcsök, dió-és zöldségfélék, bogyók, levelek, szárak, gyökerek és magvak bocsátják ki a legerősebb biofoton-sugárzást. Az eltárolt napenergia leginkább sértetlen, természetes formájukban vehető fel belőlük.
  3. Enzimbőség - Az enzimek jó emésztést és anyagcserét biztosítanak. Lehetővé teszik a tápanyagok (vitaminok, nyomelemek, ásványi anyagok, fehérjék, szénhidrátok, zsírok és olajok) szervezetbe kapcsolását. Hőkezelés hatására azonban (kb. 55°C fok felett) lebomlanak, és ezek hiányában a különböző tápanyagok vagy nem is hasznosulnak, vagy a szervezet saját tartalékaiból kell a szükséges enzimeket előállítania (ami például a hasnyálmirigy természetellenes túlterheléséhez vezet).
  4. Vitaminbőség - A nyers növényi táplálékok gazdagon tartalmaznak különböző, az emberi szervezet számára fontos vitaminokat. Sok vitamin azonban a hőkezelés (például a C-vitamin 60°C fokon), a túlzott hűtés, vagy akár csak a növény felszínének a megsértése hatására tönkremegy. Az állati eredetű táplálékokban pedig eleve jóval kevesebb vitamin talál-ható, emellett sok vitamint emészthet fel a természetellenes formában fogyasztott (denaturált) ételek (pl. fehér liszt, kristálycukor), valamint az élvezeti cikkek (pl. kávé) fogyasztása is („vitamin- és nyomelem rablás").
  5. Organikus sótartalom - A növényi táplálék szerves (organikus) sókat tartalmaz, melyet az emberi szervezet képes feldolgozni és beépíteni. A szervetlen sók (pl. tengeri só) ezzel szemben a szervezetben lerakódnak, és jelentős mennyiségű vizet kötnek meg (lg konyhasó pl. 120g vizet), melyek számos betegség forrásai. Tiszta növényi étrendre térve a szervetlen sók és az általuk megkötött víz kiürül a szervezetből; javul az anyagcsere, normalizálódik a vérnyomás. A szerves sók, melyek utánpótlása a növényi táplálékkal biztosított, az enzimek által a szervezetbe épülve maradnak.
  6. Rostbőség - A nyers növényi ételek gazdagon tartalmaznak rostanyagot, amely serkenti a bélműködést, elősegíti a rend-szeres széklet meglétét, és segít megszüntetni a székrekedést. A beleken gyorsabban áthaladó és onnan könnyebben ki-ürülő salakanyag kevésbé terheli a szervezetet: kisebb az esély a belekben lezajlódó rothadásra, valamint a visszaszívódó mérgező anyagok mennyisége is kevesebb ily módon.
  7. Optimálisabb fehérjebevitel - Vegyes étrend mellett az optimális fehérjemennyiség többszöröse kerülhet be a szervezetbe. A többletfehérje a belekben rothadáson megy keresztül, melynek méreganyagai a vastagbélből felszívódva elárasztják a szervezetet (önmérgezés). Ez számos betegség okozója. A helyesen összeállított növényi étrend megfelelő mennyiségű fehérjét biztosít a szervezet számára, amely aminosavösszetételét tekintve is optimális - a fehérjeanyagcsere-zavarok tehát kiküszöbölhetők.
  8. Gyulladásgátló hatás - A természetes étrend számos eleme (főként a gyümölcsök, a citrusfélék és a hagyma, az A és C vitamin) gyulladásgátló hatású. A vegyes táplálkozás ezzel ellentétben fokozhatja a gyulladásokat.
  9. Antibiotikus hatás - Minden magasabb rendű növényben (főleg fűszernövényekben és a hagymafélékben) kisebb-nagyobb mennyiségben baktérium- és vírusölő anyagok is találhatók, melyek nyers fogyasztás esetén érvényesülnek. Hatásukra gyorsabbá válik a véralvadás, a hajszálérfalak ellenállása nő, a T-limfociták száma megemelkedik, így fokozódik az immunitás. A vegyes táplálkozás ezt csökkenti.
  10. Megfelelő zsír és koleszterin tartalom - A növényi táplálékban túlnyomórészt telítetlen zsírsavak találhatók, melyek segítik az érvédő koleszterin képződését. Ez kedvező hatású az érrendszerre, szívműködésre és a vérkeringésre; a vérrög-képződés (trombózis, embólia) ellen hat, és gátolja az infarktust. Az állati eredetű táplálék ezzel szemben nagy mennyiségben tartalmaz telített zsírsavakat, melyek fogyasztása az érkárosító hatású koleszterin növekedéséhez vezet.
  11. Antikarcinogén hatás - A nyers növényi étrend gátolja a rákos elváltozások kialakulását (főként a szőlő, a citrus- és a hagymafélék). A húsos, vegyes étrend és anyagcseretermékei ezzel szemben fő okozói a rákos betegségeknek.
  12. Lúgosító hatás - A szervezetben végbemenő kémiai folyamatok nagy része lúgos közeget igényel, a lúgos közeg biztosítja az egészséges sejtélet számára kívánatos feltételeket. A növényi étrend lúgosító hatású a szervezetre nézve, míg a vegyes étrend savasító hatással jár. Mivel sok baktérium csak savas közegben képes szaporodni, így a savas közeg meleg-ágya a különböző kórokozók elszaporodásának is"

A Házipatika.com szerint a nyers táplálkozás a vegetarianizmus egyik válfaja, csak növényi táplálékot vesznek magukhoz követői. Ez a táplálkozási forma nem is fogyókúra, hanem életmód, sőt egyeseknek filozófia. Az ételekkel kapcsolatban mindenféle hőkezelést elutasítanak.

Előnyök

  • A hőkezeléssel sok táplálék veszít vitamin- és enzimtartalmából, a nyers ételekben ezek a hasznos összetevők megmaradnak.
  • A nyers ételek összetett szénhidrátokat tartalmaznak, így elkerülhető a hirtelen vércukor ingadozás, ezáltal a ránk törő éhségrohamok is.
  • Sok antioxidáns jut így a szervezetbe, mely késlelteti az öregedést és tumor-megelőző hatású.
  • A növények nagy része nyersen (kivéve a nagyon édes gyümölcsöket) lúgosítja a szervezetet.

A Házipatika.com a nyers táplálkozás hátrányait igen szűkszavúan foglalja össze:

Hátrányok

  • Bizonyos magas szénhidráttartalmú zöldségek (pl. burgonya, hüvelyesek) megemésztéséhez a szervezet hőt termel, melyet a főzés során a tűzhely végez el. Ez rengeteg energiát emészt fel, így hamar jelentkeznek a kimerültség, fáradékonyság jelei.
  • Bár a nyers ételek vitamintartalma magas, mégis előfordulhat vitaminhiány. Némely vitamin, illetve ásványi anyag (jód , vas, kálcium) jobban felszívódik állati, mint növényi eredetű ételekből.
  • Néhány zöldség nyers fogyasztása kellemetlen puffadást okozhat.
  • Az étrend nem éppen változatos.

A teljes nyers táplálkozás a mai tudományos kutatások szerint sem egészséges. Az viszont javasolt, hogy együnk minél több nyers ételt.”

Ezen lakonikus rövidségű hátránylistával szemben meglepően sokkoló hátrányokat olvastam a nyersétel étrend hátrányairól a Showbiznisz.blogspot.hu oldalon, bár itt a nyersétel-fogyasztás diétaként volt aposztrofálva.

A blog szerint a nyersétel diéta rövidtávon hatásos lehet, de hosszú távon rendkívül sok egészségkárosító hatással járhat:

  • D vitamin hiány,
  • Inzulin rezisztencia,
  • Kiszámíthatatlan hangulatingadozások,
  • Hormonzavar,
  • Hideg kéz és láb,
  • Hajhullás,
  • Csonttörésnél nehéz összeforrás,
  • Kóros energiahiány,
  • Veszélyes álomba zuhanás pl. vezetésnél,
  • Folyamatos gyulladások,
  • Szívritmuszavar,
  • Izomzatvesztés,
  • Bőrbetegségek,
  • Fogvesztés,
  • Hirtelen öregedés,
  • Memóriavesztés,
  • Hiánybetegségek,
  • Érzékeny emésztőrendszer,
  • Izületi fájdalmak,
  • Függőség a datolyától és avokádótól,
  • Orthorexia (minden gondolatuk az evés körül forog)

Elgondolkodtató :A nyersdiéta atyja, Dr. Doug Graham a blog szerint – képet is közölve – 57 évesen 15-20 évvel öregebbnek néz ki.

Várom a nyersevők tapasztalatait!


 

DrKónya Judit


Sixties.hu