TáplálkozásNot Only For Sexagenarians

Új étrend, új élet 1. rész

2021-02-11 10:12:47

„Táplálékod legyen az orvosságod, és orvosságod a táplálékod”

Hippokrátesz

A COVID elleni oltás kapcsán szembesültünk igazán azzal, hogy már 18 éves kortól kezdődően szép számmal vannak olyan fiatalok, akik akár több krónikus betegségben is szenvednek. Emellett nem mehetünk el szó és tettek nélkül! Nem jó kifogás, mert nem igaz, hogy a gének tehetnek róla vagy csupán a stressz vagy a környezeti ártalmak, azaz kizárólag rajtunk kívül álló körülmények.

Nagyon sok tudós hallat segélykiáltásokat már évek óta: Változtassunk életvitelünkön! Sporttal, megfelelő táplálkozással és stressz-kezeléssel! És tanítsuk meg gyermekeinket is erre idejekorán!

Most újra az egészséges táplálkozással foglalkozunk, mert ez megunhatatlanul fontos téma.

David Perlmutter, neves neurológus, akinek gondolataival már az „Agyépítők” cikkeinkben foglalkoztunk – „Gabonaagy” c. könyvében forradalmasította az egészséges táplálkozásról kialakított nézeteket. A „Gabonaagy szakácskönyv”-ben pedig konkrétan be is mutatja azokat az ételeket, amelyek szerinte egészségünket szolgálják, és életünket megváltoztatják.

Egy igen szemléletes példával illusztrálja, hogy milyen kevés figyelmet fordít akár orvosunk is arra a kérdésre, hogy mivel táplálkozunk. Bezzeg az állatorvos első kérdése, ha a kutyánk megbetegszik az, hogy mivel etetjük. Perlmutter doktor az agyműködéssel összefüggésben vizsgálódik. Ennek oka, hogy a táplálkozásunk kihat agyunk működésére és agyunk működése egész szervezetünk működését befolyásolja.

Szüntessük meg a gyulladást!

A kutatók már régóta tisztában vannak azzal, hogy minden degeneratív betegség hátterében a gyulladás áll. És ma már az is világos, hogy az agyműködésre károsan ható gyulladás kialakulásában a glutén és a sok szénhidrátfogyasztás a ludas. Az is nyilvánvaló, hogy a táplálkozási szokások tehát nagy mértékben befolyásolhatják a gyulladást, legyen az rák, cukorbetegség, szívelégtelenség, demencia, depresszió vagy ADHD.

Az egészséges étkezés kulcsa: a maximálisan napi 60-80 g szénhidrát, a megfelelő zsírok és a tojás fogyasztása, valamint a glutén hanyagolása.

Figyeljünk a szénhidrátokra!

Sokszor nem egyértelmű, hogy mi tartalmaz szénhidrátot és cukrot. Pl. 2-3 dl frissen facsart narancslé egészségesnek tűnik, pedig 20-30 g ( 9 kiskanálnyi!) cukrot tartalmaz. Az egy pohár narancslé már 50%-a a napi egészséges 60-80 g szénhidrát mennyiségnek! Itt utalok a lassú felszívódású szénhidrátok fogyasztásának fontosságára, a glikémiás index figyelembevételére.

Az agy működését serkentő és egyben karcsúsító zsírok

A kutatások kimutatták, hogy a jó zsírok fogyasztása növeli a jó koleszterint, a gyulladás mértékét mutató C-reaktív proteint csökkenti.

Melyek a jó zsírok?

A transzzsírok pl. biztosan nem, melyek pl. a készételekben, chipsekben, fast food-okban vannak. De ez extraszűz olívaolaj, kókuszolaj, avokádó, legeltetett marha sovány húsa, vadvízi halak, diófélék, magvak – kitűnő források. Ezekben nagymértékű Omega 3, gyulladáscsökkentő zsírsav található.

A csodaélelmiszer: a tojás

A tojás 70 kalóriás tápanyagbomba, tele aminosavakkal, ásványi anyagokkal, vitaminokkal. Egy értékes megállapítás: „A tojás koleszterint is tartalmaz, amit évtizedeken keresztül – méltatlanul – démonizáltak. A koleszterin a sejtfalak létfontosságú alkotóeleme, szervezetünk szteroidjainak és a D-vitaminnak előanyaga. Tovább, az időskorúaknál több mint 70%-kal csökkentheti a demencia kialakulásának kockázatát!” Perlmutter szerint a koleszterinszint nem a legjobb laborérték egészségünk megállapításához, hanem az A1C, mely az előző 3 havi vércukorszint átlagértékét mutatja.

A glutén, mint gyulladásfokozó

Elterjedt nézet, hogy csak azok űzzék ki étrendjükből a glutént, akik lisztérzékenyek. Perlmutter doktor azonban másképp látja ezt: „Napjaink agresszív nemesítéseken átesett búzája nem ugyanaz a búza, mint amit a bibliai időkben fogyasztottak. A jelenkor búzából olyan termékek készülnek, amiket szervezetünk nem képes feldolgozni,… a gyulladás fokozódásához teremtjük meg a tökéletes környezetet.”

Perlmutter a Gabonaagy szakácskönyvben nagyon könnyen elkészíthető gluténmentes ételek receptjeit közli. Hangsúlyozza, hogy helyben termelt, friss, lehetőleg bio termékeket fogyasszunk. Legközelebb néhány kiváló recepttel örvendeztetem meg olvasóimat.

Egy gusztusos spárgatál - az éltető tojással - biztosan belefér az egészséges étkezésbe:


 gabonaagy, egészséges táplálkozás, gluténmentes


 

DrKónya Judit


Sixties.hu