TáplálkozásNot Only For Sexagenarians

A paleolit étrend

2016-09-05 10:30:43

„Ha már meg kell önt győzni arról, miért egyen meg valamit, akkor azt nem szabad megennie.”

David B. Agus

Szendi Gábor pszichológus indította el Magyarországon ezt az azóta népszerűvé vált étrendet. Az efajta táplálkozás rakéta gyorsasággal terjed, ugyanakkor sok ellenvetéssel is lehet találkozni megítélésével kapcsolatban. Itt nem csak a vegetariánus vagy a nyers táplálkozás híveinek érveire gondolunk, de az orvos-szakma kritikáira is.

Ide idézzük Szendi Gábor honlapján szereplő rövid ismertetést: „A paleolit táplálkozás lényege a visszatérés a kőkori étrendhez. Mivel a gabonafélék és a tejtermékek csupán az utóbbi tízezer évben váltak csupán az ember táplálékává, ezeket egyrészt nem tudjuk megemészteni rendesen, másfelől túl nagy szénhidrát terhelést jelent a szervezetnek, s ez a civilizációs betegségek fő okozója."

Paleo tanácsok a Szendi honlapról:

"Általános megjegyzések:

  • Kerülj minden gabonafélét, burgonyát, kukoricát, cukrot, nagy szénhidrát tartalmú élelmiszert (pl. a hajdinát is);
  • Kerüld a hüvelyeseket, mert lektin található bennük, ami mérgező, áteresztővé teszi a bélfalat, és az így átjutó emésztetlen fehérjék autoimmun folyamatokat és idegrendszeri problémákat idéznek elő;
  • Nyugodtan egyed a húsokat, zöldségeket, gyümölcsöket. Szerintem fogyasztható a sajt is, ez kevésbé veszélyes, mint a többi tejtermék. Egészséges a tojás is. A zsíroktól sem kell félned, nem a zsírok okozzák az érelmeszesedést;
  • Bárhol is talál az ebédidő, mindig tudsz venni gyümölcsöt, salátának való zöldségeket, kolbászt, sonkát, sajtot;
  • Köretnek bármikor készíthetsz összedarabolt gyümölcsökből készült salátát;
  • A paleolit étrend nem vallás. Próbáld minél inkább betartani, de ne ess kétségbe, ha egy kicsit nagy ritkán eltérsz a főszabályoktól. Ha egy kis tejföl, tejszín kell a receptedhez, használd! Ha lisztre van szükséged, inkább zab- vagy rizslisztet használj, mert abban nincs glutén. Ha gluténérzékeny vagy (esetleg rejtetten), akkor nagyon csekély glutén is árt!"

Azt el kell ismerni, hogy a paleo étrend úgy robbant be a köztudatba, mint az elefánt a porcelánboltba, hiszen húst- hússal fogyaszt, nem tartalmaz gabonaféléket és hüvelyeseket, valamint tejterméket.

Kedvező viszont, hogy a sajt és a tojás nincs tiltólistán és némi zsírt is vehetünk magunkhoz. A finomított ételek elkerülését és a cukor kiiktatását a paleolit táplálkozás ellenzői sem kérdőjelezik meg.

Robert Crayhon táplálkozáskutató (A Vitalzone honlap idézete szerint) nézete, hogy a gyümölcsök és a zöldségek alacsony glikémiás indexűek, azaz nem emelik drasztikusan a vércukor- és az inzulinszintet. Ezzel szemben a gabonafélék, a burgonya, a hüvelyesek, és a cukor magas glikémiás indexű, így hozzájárul fogyasztásuk a cukorbetegség kialakulásához.

A paleo étrendet követőknél a magas fehérjetartalom a vérnyomásra is kedvező hatású és emeli az energiaszintet. A paleo követői – ezzel sincsenek egyedül – heti egyszeri böjtöt is beiktatni javasolnak az étrendünkbe.

Hátrányaként említik a túl magas gyümölcstartalmat, a kálcium-hiány fellépését és a vörös húsok túlzott fogyasztása miatti egészségügyi problémák fellépését.

Ellenzői között – Benda Judit (antalvali.com) írásából azt emeljük ki, hogy a civilizációs betegségeknek már 10.000 évvel ezelőtt meg kellett volna jelennie a túlzott gabonafogyasztás miatt, hiszen Ázsiában búzát és rizst, Észak-Európában rozst és árpát, Skóciában zabot, Dél- és Kelet Európában búzát, Afrikában és Ázsiában kölest, Dél-Amerikában quinoát és kukoricát fogyasztottak napi szinten, mivel nagy hatóanyag-tartalmuk miatt sok embernek szolgáltak alapvető táplálékul. Benda Judit az elmúlt 150 évben megjelenő civilizációs betegségeket a hatóanyagok csökkenésére, a feldolgozott élelmiszerek megjelenésével indokolja. Megjegyzi továbbá, hogy a szénhidrátok között a finomítatlan szénhidrátok, mint a barna rizs, a teljes kiőrlésű lisztek egészségesek, mellőzésük indokolatlan. A sok hús és halfogyasztás fontos ellenérve, hogy ezek gyógyszereket, antibiotikumokat tartalmazhatnak.

Mindenki maga döntse el, hogy milyen táplálkozás mellett teszi le a voksát.

A kétkedőknek idézek egy interneten keringő viccet a paleo étrendről:

„A paleo étrendnél az első szabály meggyőzni magunkat arról, hogy az ősember is evett nutellát és fornettit.”

Az érdekesség kedvéért bemutatunk néhány – igen ízletes - paleo receptet, amelyeket akkor is beiktathatunk étrendünkbe, ha nem térünk át a paleora.

Cukkinis csirkemell  (Receptlap.hu)

Hozzávalók 2 személyre:

  • 2 db csirkemellfilé vékonyan felszeletelve
  • 3 db fiatalabb kisebb cukkini karikázva
  • oliva
  • 2 tojás
  • 10 dkg reszelt kemény sajt
  • bors, só, ízvarázs vagy zöldséges fűszerkeverék
    majoranna, kakukkfű morzsolt, petrezselyem

Előkészületi idő: 20 perc

Sütési idő: 40 perc

Elkészítés:

  1. Egy tálba kevés olivát öntök és a fűszereket beleteszem só,bors, ízvarázs, majoránna, kakukkfű, petrezselyem, 
    majd ebbe a pácba belehelyezem és elkeverem a hússzeleteket.
  2. A cukkinit megmosom és leszedem a héját, majd karikákra vágom.
  3. Egy hőálló tál alját picit bekenek olivával, és a cukkinikarikákat 2-3 soron ráhelyezem
    (mert úgy is megpuhul, átázhat inkább több sor legyen)
  4. Ráhelyezem a bepácolt hússzeleteket, lefedem alufóliával.
  5. Előmelegítem a sütőt 200 fokra és kb. 25-30 percig pácolom.
    Megnézem, hogy a hús már fehér, akkor leveszem a fóliát.
  6. A tojásokat felverem és a reszelt sajtot belekeverem, ezzel öntöm le a tálat.
  7. Addig pirítom még tovább, amíg a sajtos keverék rápirosodik.
  8. Tálalásnál kockákra vágom és például ropogós salátával fogyasztható.

Szakács: Csóti Heni

Csokis-körtés muffin  (Receptlap.hu)

Hozzávalók 4 személyre:

Paleolit szakácskönyvből sütöttem az újabb paleos muffint. Gluténmentes, cukorbetegek is fogyaszthatják.

  • 15 dkg enyhén pirított finomra darált mandula (én őrölt mandulát pirítottam picit serpenyőben)
  • 3 dkg darált mazsola (ez cukor helyett)
  • 3 tojás
  • 1/2 tk. sütőpor
  • 2 csapott evőkanál natúr kakaópor
  • 2 db körte, ebből egy fél apró darabokra vágva, a többi nagylyukon lereszelve
  • 4 dkg (2-4 kocka) 85-90%-os étcsoki darabokra vágva
  • kókuszzsír a muffin-forma kikenéséhez, de szilikonoshoz nem kell

Előkészületi idő: 10 perc

Sütési idő: 25 perc

Elkészítés:

A tojásokat felverem, majd hozzáadom a ledarált mazsolát és a lereszelt körtét, majd jól összekeverem, beledobom az apró darabokra tördelt étcsokit, és jól elkeverem. A másik edényben a picit pirított mandulát és a sütőport, kakaóport jól elkeverem. A száraz és a folyékony alapanyagokat jól összedolgozom, csomómentes legyen. A muffin-formákba kanál segítségével beleadagolom és mindegyik tetejére teszek egy-egy darab körtét. Előmelegített sütőben kb. 180 fokon 22-25 percig készre sütöm. Mikor kihűlt a formából kiszedem.

Én mindent mérleg nélkül mértem, ezért picit több lett a kakaópor, de nagyon ízlik így is. Aki nem biztos a dolgában, használjon inkább mérleget.

Szakács: Csóti Heni

A csatolt fotó is egy paleo pizzáról készült:


paleo pizza, paleolit táplálkozás


 

DrKónya Judit


Sixties.hu