TáplálkozásNot Only For Sexagenarians

Egy szívvédő étrend

2021-09-01 15:38:29

“Aranyszabály, hogy ha egy adott (diétás) módszerrel gyógyítani lehet, akkor az a megelőzésben is bevethető”

Rüdiger Dahlke

 

Nem vagyok túlsúlyos. Szüleimtől vékony alkatot örököltem, melynek szívből örülök. Kis üröm az örömben, hogy ennek ellenére a koleszterin szintem nem ad okot az optimizmusra. Ma már tudom, hogy a szervezetünknek igencsak szüksége van a koleszterinre, mert alapeleme a sejthártyának, és építőköve bizonyos hormonoknak, vitaminoknak és epesavaknak. De nem mindegy, hogy mennyi van belőle, mert a túl sok koleszterin szerepet játszhat az érelmeszesedésben, a szívkoszorúér betegségben, strokeban.

Mennyi koleszterin az optimális?

Ez a mérték többször változott már az életemben az 5,2-től a 7,2-ig. Az étkezéssel kb. 25%-kal csökkenthetjük a koleszterin szintünket, ami nagyon figyelemre méltó, mert minden eszközzel jó, ha megpróbáljuk elkerülni a koleszterincsökkentő gyógyszerek szedését, melyet sajnos életünk végéig folyamatosan kellene szedni állandó laborellenőrzés mellett. Erre azért van szükség, mert a máj károsodhat e gyógyszerektől.

Ezért mindig felkapom a fejem, ha koleszterincsökkentő étrendre bukkanok. A jó öreg Pritikin diéta pont ilyen. Bár már a 60-as évek óta létezik, csak most olvastam róla a femina hasábjain. 

Ki volt Jordan Pritikin?

Egy chicagoi orvos, aki súlyos szívbeteg volt, természetesen magas koleszterin szinttel. Tanulmányozta a különféle étkezési kultúrákat, melyekben elsődlegesen a  vegetáriánus életmód mellett nem igen fordultak elő szívbetegségek. Alacsony zsírtartalmú étrendet dolgozott ki, sok finomítatlan szénhidráttal, gyümölcsök, zöldségek, telejs kiőrlésű gabona formájában, melyekben sok a rost. Emellett kevés hús, zsírszegény tejtermékek is fogyaszthatók, és nem megerőltető mozgással is segíteni kell a fogyást és a koleszterin csökkentést.

Hogy néz ki a diéta?

A napidoktor.hu jól összefoglalja az étrend sarokpontjait:

“Legalább ötször fél csésze teljes kiőrlésű gabona, mint a barna rizs, búza, zab vagy keményítőben gazdag zöldség, mint a burgonya, szárazbab vagy zöldborsó. A finomított termékeket (fehérliszt, tészta, fehér rizs) napi két adagra kell csökkenteni.

  • Legalább négyszer egy csésze nyers zöldség, vagy fél csésze főtt zöldség. A sötétzöld, leveles, narancs- vagy citromsárga zöldségek a legjobbak.

  • Legalább három adag gyümölcs, az egyik kiváltható gyümölcslével.

  • Két adag kalciumban gazdag élelmiszer, mint a zsírmentes tej, zsírmentes joghurt vagy vitaminnal dúsított szójatej.

  • Nem több, mint 3,5 főtt adag állati proteinből. A halak és a kagylók a legjobbak. A szárnyasok egyszer egy héten, a marha egyszer egy hónapban ideális. A diéta alkalmas a vegetáriánusok számára is, ha az állati fehérjét, növényire cserélik szójatermékek, bab és lencse formájában.

  • Nem több, mint egy koffeines ital naponta. Helyette vizet, alacsony nátriumtartalmú zöldségleveket, gabona alapú kávét, vagy koffeinmentes teát fogyasszunk.

  • Nőknek nem több, mint négy alkoholos ital egy héten, férfiaknak nem több, mint hét – legjobb a vörösbor.

  • Nem több, mint hét tojásfehérje egy héten.

  • Nem több, mint ¼ csésze dió naponta.”

Jó tudni: az alábbi élelmiszerek tiltottak:

  • állati zsírok,
  • feldolgozott húsok,
  • nem zsírmentes tejtermékek,
  • tojássárga,
  • sós nasik,
  • torta és sütemények,
  • sült ételek.

A diéta előnyei:

  • Csökkenti a koleszterinszintet.
  • Csökkenti a vérnyomást, így azok az emberek, akik ettől szenvednek, nem szorulnak többé vérnyomáscsökkentő gyógyszerekre.

  • Kontrollálja az inzulinszintet, így azok, akik 2-es típusú diabétesztől szenvednek, könnyebben kordában tarthatják a betegséget, akár gyógyszerek nélkül.

  • Csökkenti a szívroham, a magas vérnyomás, a diabétesz, az érelmeszesedés, az elhízás valamint a mell- és prosztatarák kockázatát.

A fogyókúra hatásossága szempontjából további előny, hogy elegendő energiát biztosít éhezés nélkül, mivel nemcsak a kalóriaszám csökkentését tűzi ki célul.

Ahhoz, hogy könnyen elképzelhessük az ételfajtákat és a mennyiségeket, a fogyokura.com cikkében egy mintaétrenddel is megörvendeztet bennünket, melyből ízelítőül egy napi étrendet közzéteszünk:

Egy napi mintaétrend:

Reggeli: Zabkása fahéjjal és édesítő szerrel

Forralj fel 2 dl vizet, tegyél bele 3-4 evőkanál zabkorpát, valamint 2 szem aszalt szilvát és 2 szem aszalt sárgabarackot. Amikor megpuffad a kása, akkor ízesíteni lehet fahéjjal és édesítőszerrel.

Tízórai: gyümölcssaláta, ami álljon egy darab almából vagy 100 gramm friss ananászból.

Ebéd: Levesben főtt marhahús grillezett cukkinivel, padlizsánnal és tormamártással.

Főzz puhára 1 kis darab marhahúst és grillezz meg 4 szelet cukkinit. A tormamártáshoz olvassz fel 1 kiskanál növényi margarint, egy 1 kiskanál graham liszttel megszórva készíts rántást belőle. Öntsd fel 1 dl húsleves levével, adj hozzá 1 kiskanál tormát és forrald össze, végül keverj bele egy evőkanál kefirt.

Uzsonna: Zabpelyhes gyümölcsjoghurt

1 dl zsírszegény natúr joghurtba keverj 2 evőkanál zabpelyhet. Pihentesd egy órán át, majd keverj hozzá felengedett mirelit málnaszemeket (max. 100 grammot).

Vacsora: Grillezett csirkemell csicseriborsós barna rizzsel, zöldsalátával Grillsütőben süsd át a csirkemellet (150 g). Fél bögrényi barna rizst bőséges vízben főzz puhára, amikor elkészült, keverj bele fél bögrényi konzerv csicseriborsót. Egyél mellé saláta-mixet.”

Bár fogyni nem szeretnék, törekszem arra, hogy az ajánlott ételeket egyem, és bízom abban, hogy a koleszterinszintem az elfogadható tartományba kerül.

Ez a finom áfonyás reggeli jól illik a Pritikin diétába:


 egészséges étrend, diéta, fogyókúra


 

 

DrKónya Judit


Sixties.hu