TáplálkozásNot Only For Sexagenarians

Cukrom, cukrom...

2017-06-17 15:53:52

„Az emberiség a fogával ássa meg a sírját”

Ismeretlen eredetű mondás

Nagyon kevesen vannak, akiket a cukor léte – legyen az édesség vagy az ételeinkhez alattomosan hozzáadott cukor – hidegen hagy. Ezért Katherine Bassford: „Ó, cukor!” c. könyve nemcsak felnyitja a szemünket, hanem hasznos tanácsokat ad ezen szenvedélyünk leküzdéséhez. Sajnos, nekem is vannak csoki, nápolyi vagy konyakmeggy napjaim, így én is – érintettként – ittam az író szavait.

A könyv alcíme jól mutatja a szerző segítő szándékát: Hogyan elégítsd ki édesség iránti szenvedélyed természetes módon, a boldog és egészséges életmódért.”

Cukor – mindenütt

Olyan ételeinkbe, amelyekről első hallásra nem is gondolnánk, hogy tartalmaz cukrot, befurakodik a „kis édes”: a kenyér, a levesek, a mártások, a salátaöntetek, müzlik. Magyarországon – 2014-es adatok szerint – átlagosan heti 270 g hozzáadott fogyasztunk, ami 65 teáskanálnyi mennyiségnek felel meg!

A szerző nem egyik napról a másikra űzi ki a Paradicsomból a cukrot, hanem javasolja a lépésről-lépésre elv betartását. Ezzel az agyunkat is átállíthatjuk, és nem is ráz meg bennünket elhatározásunk kivitelezése.

Kétszáz évvel ezelőtt a gazdagok luxusának számított cukorból átlag 0,3 teáskanálnyi mennyiséget fogyasztottak, és ez ma több mint 9,5 teáskanál. A müzli szelet akár 8 teáskanálnyi, 1 pohár erdei gyümölcs ízesítésű víz 5, a gyümölcsturmix, az ízesített joghurt 6 teáskanálnyi mennyiséget tartalmaz.

A WHO szerint 25 g, azaz napi 6 teáskanál cukor a megengedett mennyiség! Ez a korlát nem foglalja magában a friss gyümölcs, zöldség és tej cukortartalmát!

Az agyunk és szervezetünk működéséhez glükózra van szükség, melyben a gyümölcsök, zöldségek, gabonafélék gazdagok, így kiegyensúlyozott étrenddel a szükséges glükóz mennyiség fedezhető.

Mit tesz a túlzott cukorfogyasztás?

  • nincs telítettségérzetünk, így hatalmas mennyiségeket is megeszünk,
  • kövérít,
  • inzulinrezisztenciát okoz,
  • növeli a krónikus betegségek kockázatát,
  • negatív hatású az agyunk működésére,
  • függőséget okoz.

Mivel nemcsak a szükséges glükózt fogyasztjuk el, hanem a májban zsírrá alakuló, a gyümölcsökben és a mézben is megtalálható fruktózt, valamint a cukornádból és cukorrépából kivont szacharózt is – a májban felhalmozódó zsír zsírmájat okoz, ha a vérbe kerül, elhízást, szívbetegséget, agyvérzést is előidézhet. A vérerek rugalmatlanná válnak, a húgysav (toxin) felszaporodik, létrejönnek a „vékony-kövérek”, azaz az úszógumival rendelkezők. Ezt az úszógumit a zsigeri zsírok okozzák, mely a hasüregben, a belső szervek között keletkezik, és ez felel a szívbetegségekért, a magas vérnyomásért és a 2 típusú cukorbetegségért.

A normál testsúlyú nők 50%-a, a férfiak 20%-a szenved zsigeri zsírelhízásban!

Ejtsünk néhány szót az egyre terjedő inzulinrezisztenciáról!

A sok cukros étel fogyasztása esetén a szervezet minden erejét az inzulintermelésre összpontosítja, a hasnyálmirigy elfárad, nem tud több inzulint termelni vagy érzéketlenné válik az inzulinnal szemben. „Az agyhoz nem jut el az üzenet, hogy a szervezet zsírsejtjei már elegendő energiát tároltak és abbahagyhatjuk az evést. Minél magasabb az inzulinszint, annál több zsírenergia raktározódik el és annál éhesebbek leszünk.”

Egy meglepő adat az American Journal of Clinical Nutrition tanulmányából: Napi két vagy több szénsavas vagy szirupalapú üdítőital fogyasztása 90%-ban megnövelheti a hasnyálmirigyrák kialakulásának esélyét!

A túlzott cukorfogyasztás hatása az agyra

Az agy működése a glükóz egyenletes ellátásától függ. A túl sok cukor fogyasztása következtében az alábbi betegségek kockázata jelentősen nő:

  • depresszió,
  • agresszió,
  • szorongás,
  • hiperaktivitás,
  • gondolkodási zavar,
  • figyelemzavar,
  • hanyatló memória.

A könyv idéz egy 5 évig tartó, 2000 embert érintő kutatást, mely szerint a magasabb glükóz-szint 18%-kal növelte a demencia kialakulásának veszélyét!

És végül néhány szó a cukor-függőségről:

Ha rendszeresen cukros ételeket fogyasztunk, egyre kevesebb dopamin termelődik a szervezetünkben, mely a jól eső érzést, boldogságot okozhat, ezért ehhez a jól eső érzéshez egyre többet kell ennünk!

Legközelebb a miből-mennyit témakörében mélyedünk majd el.

Addig is egy kis természetes édesség – képen:


 cukor, édesség, a sok cukor veszélyei


 

DrKónya Judit


Sixties.hu