StresszoldásNot Only For Sexagenarians

Léleksimogató

2020-04-06 16:53:53

„A lélek nem kóbor utazó (…) lelkünk akkor is utazik, ha testünk kénytelen otthon csücsülni”

Ralph Waldo Emerson

A testünkre, hajunkra, bőrünkre, fogunk fehérségére, ruhatárunkra rendszeresen ügyelünk, hogy megjelenésünk kifogástalan legyen. És ez jól van így. De az nincs jól, hogy mindeközben érzéseink, gondolataink ápolására nem fordítunk gondot. Ez valószínűleg azért is lehet, mert nem egyszerű feladat, hiszen egy adott lelki probléma felderítéséhez sok-sok lelki fiókot kell nyitogatnunk. Így – belefáradva a műveletbe – gondosan besöpörjük a problémát a szőnyeg alá. Persze ez az elodázás lelki betegségekhez, szorongáshoz, depresszióhoz vezet, vagy testi tüneteket okoz, így pl. daganatos betegségeket.

Nincs mese – lelkünket is karban kell tartanunk egészségének megvédéséhez. Hogy mi módon? Azt magunknak kell kitapasztalnunk, éppúgy, mint ahogy frizuránk elkészítésénél is vannak bevált trükkjeink. Azt kell megtalálni, ami jó érzetet kelt bennünk – könnyűnek és felszabadultnak érezzük tőle magunkat.

Most a kényszerű bezárkózás idején neki gyürkőzhetünk e feladatnak. Nagy gondolkodók léleksimogató mondásai kijelölhetik a bejárandó utat a szeretet, együttérzés és megbocsátás felé. Ezek a szép idézetek megnemesíthetik napjainkat, feltölthetnek az embert próbáló időszak elviseléséhez. Megmutathatják azt is, hogy mely érzéseink terén vannak lebontandó gátjaink.

Lássunk hát hozzá!

A lélekről - Eleanor Hodgman Porter költői megfogalmazást ad:

„ Az emberek lelke az a hangszer, amin (…) játszani kell. Úgy hiszem, ez a legcsodálatosabb minden hangszer közül, amin valaha is meg lehet tanulni játszani. Ha elég érzékeny vagy, az ujjad nyomán mosolyt vagy könnyet fakasztasz, ahogyan éppen akarod.”

Raphaelle Giordano pedig legalább olyan fontosnak tartja a lelki egyensúlyt, mint az egzisztenciális jóllétet:

„Ugyanakkora szükségünk van arra, hogy az életünknek értelme legyen, mint arra, hogy legyen miből élnünk (…) Nem szabad félvállról venni a lélek bajait.”

Müller Péter kulcsot is ad a lelki sebek gyógyításához:

„A lelki sebeket két dolog gyógyíthatja – a fölismert igazság és az igazi szeretet.”

A szeretet - erejéről és fontosságáról számtalan bölcselet tanúskodik:

Hamvas Béla szerint: „A léleknek a lélek iránt való érzékenysége: a szeretet.”

Orvos-Tóth Noémi: „Meg kell tanulnunk szeretni egymást, jól szeretni egymást, és békén hagyni egymást, és akkor sokkal kevesebb szorongó ember lesz.”

Simon András: „Valakitől szeretetet elfogadni annyit jelent, mint megerősíteni őt élete értelmében.”

Léria Dipán: „A szeretet szó nemcsak egy érzést jelent. Hanem azt is… megpróbálok mindent megtenni azért, hogy boldog légy.”

Szabó Magda: „Aki kineveti (…) az öregasszonyt, aki az utcán hangosan beszélget a kutyájával, az nem érti sem az állat, sem az ember sorsát. Nem tudja, hogy valójában mi az emberi magány. Az ember nem élhet szeretet nélkül, de anélkül sem, hogy szeressen és szeressék.”

James R. Doty: „ A szív… arra tanít, hogy nincsenek különbségek, és végső soron mindannyian egyformák vagyunk.”

Vámos Robi : „ A szeretet könnyedebbé varázsolja az akadályok leküzdését. Az akadályok ettől nem kisebbek. De ha ott a szív, egyszeriben elhisszük, hogy minden lehetséges.”

Az együttérzés - most kiváltképpen fontos, hogy ez a szép érzés vezéreljen bennünket az egymásra mutogatás és bűnbak-keresés helyett. Az együttérzésünket most inkább virtuális formában tehetjük meg, de erre nagyobb szükség van talán, mint korábban bármikor.

Danice Goleman: „A jóakaratú együttérzés azzal kezdődik, hogy elfogadjuk a történéseket anélkül, hogy elfordulnánk – ez a segítő cselekedet felé tett nélkülözhetetlen első lépés.”

Malála Júszafzai: „Minden apróság segít. Ahhoz, hogy valaki ne adja fel, néha annyi is elegendő, hogy odafigyelünk rá, és meghallgatjuk.”

Orvos-Tóth Noémi: „Sokkal egyszerűbb megbélyegezni, mint megpróbálni megérteni. Ez egy nagyon gyors reakció, és ebbe nem kell túl sok energiát fektetni. A megértésbe és elfogadásba kell.”

Raphaelle Giordano: „ A világ királya az, aki képes meghallgatni másokat.”

Arthur Herczog: „Mindenki azt hiszi, hogy az ember legfontosabb képessége az intelligencia, de a részvét sokkal fontosabb. Ez különbözteti meg az embert az állattól.”

Meryl Streep: „Az emberi lények nagy ajándéka az, hogy ha birtokoljuk az empátia erejét.”

Gyökössy Endre: „Amíg időnk van, tegyük oda a vállunkat a másik ember keresztje alá, ami alatt roskadozik.”

Barack Obama: „ A válság az emberségünk szakítópróbája – vagy engedünk a gyanakvásainknak és félelmeinknek és falakat húzunk fel, vagy a másik emberben magunkat látjuk viszont.”

A megbocsátás – az egyik legnehezebb lelki teher. Nehéz megtenni, mert azt gondoljuk, hogy ezzel a bántó tett elkövetőjét mentesítjük, pedig csak magunknak adunk esélyt a gyötrelemmentes élethez.

James R. Doty: „A megbocsátás a legnagyobb ajándék, különösen, ha önmagunkkal szemben is gyakorolni tudjuk. Egy kedvelt hasonlat szerint haragot tartani azért, mert más megbántott, olyan mintha mérget innánk és várnánk, hogy a másik haljon meg tőle.”

Száraz Miklós György: „A megbocsátás varázslat. Fordítva működik. Először azon segít, aki kínálja.”

Raduar Nassar: „Erősebb, aki megbocsát, mint aki őrzi a sérelmeit, és erősebb, aki jóvátesz, mint aki csak megbotlik.”

Márai Sándor: „Amíg azt hiszed, hogy dobog valahol egy szív, mely érted dobog, bocsáss meg az embereknek. Egy emberi szív, mely önzetlenül érez irányodban, elég, hogy megbocsáss mindazoknak, kiknek önző és komisz szívét megismerted, elég, hogy megbocsáss az emberek összességének.”

Böjte Csaba: „Ha fáj a szíved, ha megbántottak, a sérelmed, a bűnt írd homokba, így azt könnyen elfújja az irgalom szele (…) Ha pedig jót tesz valaki, azt vésd kőbe, hogy emlékezetedben örökké megmaradjon.”

Zárjuk Tisch Ferenc optimista idézetével a lélekről - szeretetről – együttérzésről – megbocsátásról szóló gondolatokat, azért, hogy lelkileg megerősödve kerüljünk ki életünk e nehéz periódusából:

„Higgyünk abban, hogy bárhogy legyen, ami jön, mindenképpen szebb és boldogabb lesz annál, mint ami most van.”

Az összefogás szép példája az alábbi dal: „Stand by me”, azaz „Állj mellém!” – amit a világ különböző országából verbuválódott utcazenészek adnak elő:


 


 

 

 

DrKónya Judit


Sixties.hu