StresszoldásNot Only For Sexagenarians

Buteyko légzéstechnika - nemcsak asztmásoknak és allergiásoknak

2020-03-11 10:08:44

„A tökéletes ember úgy lélegzik, mintha nem is lélegezne”

Lao-Ce kínai filozófus (i.e. VI. század)

Mindig jó érzéssel tölt el, amikor találok olyan önkezelési módszereket, melyek sikere csak az én kitartásomon múlik, nem szükséges hozzá sem orvosi segítség, sem gyógyszer.

Most, a légzési nehézségekkel fenyegető koronavírus járvány idején igen aktuális lehet ennek a módszernek a megismerése és elsajátítása.

A légzés hatalmáról már írtam ugyan a Stresszoldás rovatban, de akkor még azon aspektusáról nem, amely a belélegzett levegő hasznosulásának fontosságával kapcsolatos.

Azt tanultuk, hogy ha friss levegőn jó mélyeket lélegzünk, akkor sejtjeink sok hasznos oxigénhez jutnak. Sokunk jógán és más olyan tanfolyamon, mely a helyes légzés elsajátításán alapul, különféle technikákat tanultunk a hasi légzéstől a teljes jóga légzésen át a váltott orrlyukú légzésig.

Meglepett azonban, hogy amikor műszerrel megmérték az egyes szervekhez történő oxigén eljutását, kiderült, hogy bizonyos szerveim oxigénhiányosak. Az ajánlott, többszázezer forintos oxigenizáló gép megvásárlása helyett, mely árától eltekintve sem győzött meg hasznosságáról, kutatni kezdtem, hogyan lehetne az igazán helyes légzést megtanulni. Így botlottam bele a Buteyko - terápiába, mely akkor győzött meg igazán, amikor az M1 TV erről a módszerről hírt adó sorozatában tüdőgyógyász orvos és 20 éve jógát oktató is saját gyógyulásáról beszélt.

Ki volt Buteyko?

Konstantin Buteyko ukrán orvosprofesszor volt, aki az 50-es években saját magán kísérletezte ki a módszert, meggyógyítva ezzel a más módon nem szabályozható magas vérnyomását.

Mi a módszer lényege?

A kevesebb oxigén belégzése és kevesebb széndioxid kilégzése. De miért? A Természetgyógyász Magazin így írja le a magyarázatot:

„A szén-dioxid (CO 2 ) a légzés során keletkező “hulladék”, azonban sok anyag bioszintéziséhez, illetve az önszabályozó folyamat szempontjából nélkülözhetetlen fontosságú. Ezért meghatározott oxigén-szén-dioxid aránynak kell fennállnia testünkben. Ha túl sok az oxigén és kevés a szén-dioxid, hiperventilációról beszélünk.

A mély légzéssel kiváltott CO 2 -hiány hatására megváltozik szervezetünk sav-bázis egyensúlya, a pH-érték a normális szint fölé emelkedik. ..Ilyen körülmények között például a vörösvértestek nem képesek megfelelő mennyiségű oxigént leadni a sejteknek, amelyek arra kényszerülnek, hogy erjedéses folyamat révén nyerjenek energiát. E folyamat mellékterméke a tejsav. Ez ugyanakkor elsavasítja a sejteket – kialakul az ördögi kör. CO 2 -hiány hatására a hörgők és a véredények falában lévő simaizmok görcsösen összehúzódhatnak, ez tovább rontja a vérkeringést.”

A széndioxid hiány olyan szimptómákat idéz elő, mint hideg végtagok, fejfájás, idegesség, szédülés, mellkasi szorítás, fáradtság, koncentrációzavar, félénkség, depresszió.

Buteyko megállapította, hogy olyan betegségek, melyek nehezített légzéssel járnak, orrpolipok, krónikus nátha, idült melléküreg-gyulladás tulajdonképpen nem betegség, hanem a test védekezése a széndioxid hiány és az erőltetett légzés ellen.

Felületes légzés szemben mély légzés

A köznapi nyelvhasználatban a felületes légzés kis mennyiségű levegő belélegzését jelenti, a mély légzés ellenben kitágítja az egész mellkast, sok levegő bejuttatásával. Pedig ez nem teljesen igaz! Távol-keleten a mély légzés nem jár automatikusan sok levegő beáramoltatásával, hiszen a levegőt a hasba juttatják a mellkas helyett.

A hiperventiláció (túllélegzés) okai

Leggyakoribb oka a stressz, mely intenzívvé teszi légzésünket, és túl sok széndioxidot lélegzünk ki. De a szájon át történő beszéd, a nem megfelelő módon történő köhögés, tüsszögés, sóhajtozás, ásítás is túllélegzést eredményez! Nem is gondolnánk rá, de bizonyos anyagcserezavarok, melyek a test elsavasodását idézik elő, szintén intenzívebb légzést indukálnak. Így a rosszul beállított cukorbetegség, a hasmenés, a vese elégtelen működése és a kimerülés is hiperventilációt okoz.

A Buteyko – légzés magyarországi elterjesztése

Varga-Szilágyi Gyula maga is 20 évig volt súlyosan asztmás, annak minden rémes tünetével együtt (légszomj, ziháló- nehézlégzés, mellkasi szorítás, köhögés, orrfolyás, orrdugulás, szaglás elvesztése, horkolás, apnoe, éjszakai felriadások, rémálmok, krónikus fáradtság, figyelemzavar, hideg végtagok, gyakori megfázás, reflux, magas vérnyomás) és 5 orrpolip műtét. A szteroidok időszakosan segítettek, de nem nyújtottak végleges megoldást. Rábukkant a Buteyko módszerre és külföldön megtanulta. A Moszkvai Buteyko Klinika támogatásával 2006. óta oktatja a módszert tanfolyamokon, sok-sok ember életét téve ismét örömtelivé.

Hogyan lélegezzünk hát helyesen?

Igen egyszerű: Csak orron keresztül! Ritkábban, nyugodtabban, kevesebb levegőt beszívva – mindig csak annyit, amennyit fizikai terhelésünk éppen megkíván. A helyes légzés elsajátításának első lépcsője: a tudatos légzés. „Érezd át, figyeld meg és hallgasd a légzésedet, ahányszor csak teheted a nap folyamán! Fordíts különös figyelmet azokra a dolgokra, amelyek nagy levegővételre késztetnek!

Egy egyszerű előgyakorlat a kezdeti gyakorlás során fellépő légszomj leküzdésére:

Papírzacskóba fújjuk a levegőt és onnan szívjuk ki! Napi 2-3 alkalomma, alkalmanként 20-30 ismétléssel.

Bevezezetés a Buteyko légzésbe

Varga-Szilágyi Gyula és Patrick McKeown: „Varázslégzés” c. gyermekeknek készített könyve igen szemléletesen írja le a kezdeti lépéseket. Íme a LÉPEGETŐ:

  • "Végy egy kis levegőt – persze csakis az orrodon.
  • Lélegezz ki lassan, nyugodtan – szintén az orrodon.
  • Mielőtt egy pici levegő is memenne rajta, azonnal fogd be az orrodat és közben tartsd csukva a szádat!
  • Lépegess fel-alá, amíg csak bírod levegővétel nélkül, közben számold, hogy hány lépést tudsz megtenni befogott orral.
  • Amikor úgy érzed, hogy nem bírod tovább, engedd el az orrodat, fogd le a szádat és vegyél óvatosan levegőt – persze csakis az orron át! Közben sétálgass tovább és próbáld olyan halka, óvatosan venni a levegőt, hogy senki ne hallhassa meg – továbbra is csukott szájjal!
  • 1 perc séta után. Amikor már újra lenyugodott a légzésed, kezdd előlről. Engedd ki lassam a levegőt az orrodon, majd fogd be az orrod, lépegess, amíg csak bírodés így tovább!
  • Soha ne nyíljon ki a szád egy pillanatra sem!
  • Lépegess folyamatosan, ne állj meg a pihenés alatt sem!”

Kiknek igen javasolt ez a módszer?

Az asztma, allergia, magas vérnyomás, horkolás, krónikus fejfájás, pánikbetegség gyógyításában kiemelkedő eredmények születtek. Emellett hatékonyan kezelhetjük a nátha során fellépő orrdugulást, tüsszögést, orrfolyást, köhögést, sőt többen fogyásról is beszámoltak anyagcseréjük légzés által történő rendbetétele nyomán.

A csatolt videó jó kiindulási pont, de a tanfolyamon való gyakorlati elsajátítás a legjobb. Gyors segítségként az alábbi internetes helyen, ingyen elérhető pdf dokumentum is jó használatot eredményezhet:https://docplayer.hu/1742261-Asztma-nelkul-buteyko-modszerrel.html

Jó egészséget mindenkinek!


 

 

DrKónya Judit


Sixties.hu