KonfliktuskezelésNot Only For Sexagenarians

Miért gondolkodunk különbözőképpen?

2019-07-20 17:31:23

„A gondolkodás a lehető legkeményebb munka, valószínűleg ezért gyakorolják oly kevesen”

Henry Ford

Molnár Rita: „A tükör”c. személyiségtipológiai kalauza alapján az utolsó megvizsgálandó személyiség-terület: a gondolkodás.

A viselkedésünk harmadik pszichogenetikai aspektusa az intellektuális beállítódásunk, azaz az, hogyan gondolkodunk. Ezt a vizsgálódást két aspektusból teszi:

  • Milyen időtávlatban gondolkodunk,
  • Melyik agyfélteke funkciói dominálják az információ-felvételt és feldolgozást.

A bal agyfélteke a logikus gondolkodásért felel, míg a jobb a képek, intuíciók, érzelmek központja.

Az egyik tudományos felosztás szerint, létezik gyakorlati, produktív és harmonikus típus. A gyakorlati a jelenben él, a produktív a jövőre fókuszál, a harmonikus pedig úgy építi a jövőt, hogy tekintettel van a jelenre is.

A másik csoportosítás az agyfélteke-dominancia szerint történik: a jobboldali agyfélteke által uralt személyekre a művészi hajlam jellemző, a baloldali agyfélteke által vezérelt személyekre nem az érzelmi reakciók, hanem a gondolkodás áll előtérben. Emellett létezik egy kiegyensúlyozott, mindkét félteke hatására működő, un. vegyes típus is.

A fenti születéskor már kialakult, öröklött viselkedésformák mellett a későbbiekben szerzett viselkedésformák is megjelennek.

Miért fontos a gondolkodási alaptípusok ismerete? Azért, mert megtanulhatjuk a másik szemével is látni a szituációkat, ami a könnyebb elfogadást segíti.

  • A gyakorlati alaptípus

Praktikus, mindig a jelenre összpontosít, nem aggódik a jövőn. Szeret biztosra menni, bizonytalan dolgokba nem fektet sem időt, sem energiát. Nincsenek nagyratörő tervei, de megragadja a pillanat által adott alkalmat, gyorsan dönt, ezért szerencsésnek tűnik. Cselekvés-centrikus, kötődik a fizikai, kézzel fogható dolgokhoz. Jellemzője, hogy néha előbb kezd a feladatokhoz, mint végiggondolná azt. Remekül tanul a saját hibáiból, ha valami egyszer működött, nem keres új utakat a megvalósításra.

Az agyfélteke-dominancia alapján e típuson belül létező altípusok::

  • a jobboldali agyfélteke által vezérelt gyakorlati művész, aki jó képzelőerővel rendelkezik, inkább vizuális, mint kreatív. Vonzódik ugyan a művészetekhez, de gondolkodásában gyakorlatias, a mának él. Nem aggódik, mit hoz a jövő, nem tervezi meg életét. Gyakran cselekszik egy logikus elme számára logikátlanul. Fontos, hogy konkrét faladatokat kapjon. Olyan helyen sikeres, ahol fizikai és érzelmi temperamentumára is szükség van.
  • A baloldali agyfélteke által vezérelt gyakorlati gondolkodó, aki jó verbális kommunikációval rendelkezik, szeret tisztán látni, világos rendszerben gondolkodik. Jó a kézügyessége. Az érdekli, mit kell ma megtennie, fontos, hogy pontosan értse, mi a feladata. Nem szereti, ha azzal fárasztják, hogy „miért nem gondoltál erre előre?”

A vegyes, azaz a két agyfélteke által kiegyensúlyozott gondolkodású személy, aki vízualitását használja, de hajlamos ellenőrizni, hogy logikus-e az adott lépés. Hallgat az ész szavára, ügyesen kommunikál, jól olvas a sorok között. Célja, hogy legkisebb energiával a legjobb eredményt érje el. Nem rágódik a múlton, nem aggódik, még be nem következett eseményeken, nem világmegváltó. Nem helyezi a boldogságot a jövőbe. Ne mondjuk soha neki, hogy „veled nem lehet előre tervezni!”

  • A produktív alaptípus

Tudni akar minden szempontot döntése előtt, erősen kötődik a jövőhöz. Nem ér rá a jelenre odafigyelni és „az eredményért óbégatni.” Minden cselekedetét előre végiggondolja. Szellemi ember, szívesen dolgozik olyan kihívásokon, amely a többi ember javát szolgálja és a jövőben is működőképes. A fizikai világ kevéssé csábítja, álmodozni viszont szeret, képes hajmeresztő módin előre szaladni az időben. Víziók, ötletek, tervek adnak neki motivációt és erőt a cél eléréséhez. Akkor nyugodt, ha minél több információ áll rendelkezésére a döntéséhez. Igazi tudóstípus.

Most jöjjenek az agyfélteke-dominancia alapján az altípusok:

  • A jobb agyfélteke dominanciájú produktív művészi típusra az erős intuíció, a jó képzelőerő a jellemző. Mindig a teljes képet látja. Kreatív. Kifejezően gesztikulál, mozdulatai összehangoltak, finomak. Jó intellektuális képességekkel rendelkezik. Vonzódik a művészetekhez.
  • A bal agyfélteke dominanciájú produktív gondolkodó altípus a logikus gondolkodás mestere. Strukturáltan, erős rendszerszemléletben gondolkozik. Jó analitikus, szeret vitatkozni. Mindig van B terve. Muszáj mindig gondolkodnia, alkotó elme. Otthonosan mozog a számok, a fogalmak világában. Logikai alapon meggyőzhető.
  • A vegyes, azaz a két agyfélteke által kiegyensúlyozott gondolkodású személynek mentális egészsége szempontjából kifejezetten javasolt az állandó szellemi leterhelés. Könnyen tanul, szivacsmemóriája van, a szavakra és a képekre is emlékszik. Elképzel, vázol, rendszerez, ellenőriz és megvalósít. Jól tájékozódik a jelenben, részletesen emlékszik a múltra, képes előre megtervezni a jövőt. A magyarázatokat időpocséklásnak tartja. Idegesíti, ha a másikban nem lát ambíciót a tanulásra. Csak ritkán lazít. A mindennapi gyakorlatiasságot még tanulnia kell.
  • A harmonikus alaptípus

Ő az igazi mediátor. Szerencsésen ötvöződik a tervezés és a praktikus szemlélet. Középtávra tervez. Kevesebbet aggódik, mint egy produktív, jobban tud élni az élet apró örömeivel. Általában jól dönt. Szereti megfigyelni a környezetét, hogy elkerülje a korábbi zsákutcákat. Nincs állandó igénye a szellemre tornáztatására, el tudja engedni magát és csak élvezni a létezést.

Az agyfélteke dominancia alapján két altípust különböztethetünk meg:

  • A baloldali agyfélteke által irányított harmonikus gondolkodó, aki elsősorban az észre támaszkodik. Ösztönei kevésbé fejlettek. Középtávra kiválóan tervez. Nem ragaszkodik mereven a logikusan felépített tervhez. Könnyen meggyőzhető, ha logikusan felépített a másik mondanivalója. Érdemes odafigyelni a felvetéseire. Jó tulajdonsága, hogy nem töpreng a múlton.
  • A harmonikus vegyes altípus közepesen erős, de kiegyensúlyozott szellemi energiákkal rendelkezik, a logika és az intuíció együttes jelenléte jellemzi. Jó megérzése alapján dönt, mert ösztönösen gyakran érez rá egy-egy jó megoldásra. Empatikus személyiség. Mentálisan alkalmazkodóképes.

Zárjuk ezt a hasznos önvizsgálatot és megismerést Molnár Rita idézett gondolataival:

Az önismeret útjának állomásai a megvilágosodás, megértés, elfogadás, szeretet, szabadság, kiteljesedés, önmegvalósítás, boldogság és testi-lelki egészség. Mindnyájan erre vágyunk valahol. A tükör kulcs magunkhoz és másokhoz.”

Nem zárhatnánk plasztikusabban mással írásunkat, mint a híres Rodin: Gondolkodó szobrával:


 gondolkodás, gondokodási alaptípusok​​​​​​​


 

DrKónya Judit


Sixties.hu