KortalanságNot Only For Sexagenarians

Hogyan tegyük egészségessé és boldoggá sejtjeinket?

2020-01-29 15:14:36

„Az orvos kezel, a természet gyógyít”

Arbiter Petronius

Ahogy idősebbé válok és próbálom az egészségmegőrzés témáját egyre jobban körbejárni, mindig szembe találkozom hasznosabbnál hasznosabb információkkal. A cél az, hogy ne a mellékhatás-dús gyógyszerek között válogassunk, hanem ki-ki válassza ki a természet patikájából, ami megragadja.

Számos cikkben foglalkoztunk már az egészségmegőrzéssel/javítással, a kronológiai és a biológiai életkorunk közelítésével. A kronológiai – naptár szerinti – életkorunk többször elkedvetleníthet bennünket, hát még, a megtudjuk, hogy biológiai – szerveink állapotát jelző – életkorunk akár évekkel meghaladja a naptár szerintit! Ezt jelzik az öregedésnek tulajdonított betegségek megjelenése.

A jó hír, hogy következetes változásokkal meg tudunk újulni sejtszinten is, akár hány évesek is vagyunk!

Klaus Oberbeil: „Hogyan fiatalodjunk 10 évet 30 nap alatt?” c. kötete sok újszerű megközelítést alkalmaz, amit jó szívvel közvetítek kedves olvasóimnak.

Kezdjük legnagyobb szervünk, a bőrünk megújításával!

A rugalmas kötőszövet visszaállítása – aminosavak, C-vitamin, cink, víz, antioxidánsok

Azt már tudjuk, hogy a kötőszövet 8 különböző kollagénből építkezik, de proteintartalékunk 25%-a is kollagénből áll. Ha hiányzik az aminosav, a legkisebb fehérje részecskéit mindenhonnan kivonja a saját kötőszövetéből a szervezet, és a bőr ráncosodni kezd, petyhüdtté válik. A szervezetbe táplálkozással bekerülő fehérjét aminosavvá kell lebontani. A két legfontosabb aminosav a 20 közül, mely a kötőszövet jó állapotát biztosítja: a prolin és a lizin. Ezen aminosavak pótlása segíti a kötőszöveti problémák megszüntetését. Az interneten természetesen kaphatók ilyen készítmények. A fehérje lebontáshoz elengedhetetlen a megfelelő gyomorsav. Már az almaecet áldásairól szóló cikkünkben is írtunk róla, hogy étkezések előtt célszerű 1-2 kanál almaecetet tartalmazó vizet inni. Ezt a hatást ½ citrom levével is elérhetjük. A két aminosav mellett. A C-vitamin, a cink (máj, tojássárga, vörös hús, gabona) is elengedhetetlen. Ne felejtkezzünk meg a megfelelő mértékű vízfogyasztásról sem, melyet gyógyteával is kiegészíthető.

A jó kötőszövet nagy ellenségei a szabad gyökök, melyeket antioxidánsokkal: A, E vitamin és szelén (teljes kiőrlésű gabona, hántolatlan rizs, gomba, spárga, fokhagyma, sajt, tojás) lehet helyrehozni. A sejtmegújításhoz nagyon fontos a pihenés és az alvás is.

Még két lényeges összefüggés:

A szervezet terhelése – bármilyen sporttevékenység legalább napi 5 percben(!?) egy citrom levének elfogyasztása után! Ilyen lehet a klasszikus sporttevékenységeken kívül, mint futás, aerobic, biciklizés a nyitott ablaknál való ugrálás vagy tánc.

A másik nem elhanyagolható módszer a kötőszövet javításra, ha a lakás különböző helyiségeiben különböző a hőmérséklet, mert a hőingadozás edzi a sejteket. Ajánlatos, hogy testmozgás előtt se öltözzünk túl, inkább fázzunk a mozgás előtt. A váltózuhany áldásos hatású a bőrfeszesítéshez.

Fontos: a cellulitis kötőszöveti probléma, mely nem fogyókúrával, hanem az előbbiekben említett kötőszöveti erősítési étkezési módszerrel és táplálék-kiegészítőkkel orvosolható!

Ahhoz, hogy még jobban színezzük a képet, Klaus Oberbeil - Ulla Rahn-Huber társaságában - egy másik könyvében, „A tartós fiatalság megőrzése” címűben  további tanácsokat ad a kötőszövet erősítésére.

A naponta két csésze csalán vagy zsurlótea áldásos hatású. Ugyanígy a kovaföld, mely gyógyszertárakban is kapható kapszula formájában is, de a borsó és a homoktövis is segíti ez irányú fáradozásainkat. Ne felejtkezzünk meg a búzacsíraolajos  masszázsról sem. És íme egy kollegénépítő ital:

250 gramm paradicsom, 2 őszibarack, ½ hámozott citrom, 1 sárgarépa, olívaolaj, jódozott só, tabasco-szósz. Turmixgéppel vagy gyümölcscentrifugával készítsünk levet a gyümölcsökből, majd tegyük hozzá az olívaolajat, a jódozott sót és a tabascot.

A szép, hamvas bőr nem álom – kén, cisztein, biotin, napfény, karotin

Testsúlyunk 15%-át teszi ki bőrünk, aminek jelentős védelmi szerepe van az időjárás, a baktériumok elleni küzdelemben. Emellett főként a hölgyek esetében a védelmi szerep mellett a szépség egyik fokmérője is bőrünk állapota. Érdekes adalék: bőrünk 1 négyzetcentiméterén 700.000 (!) jó baktérium van. A felhám, megfelelő táplálkozás mellett, – sok zöldség, gyümölcs, gabona, víz - olajos-nedves, bársonyos állapotban tartható. A bőr szépítőanyagát, a ként, a cisztein szállítja a bőrbe. Ciszteint tartalmazó élelmiszerek: bab, szója, tofu, hagyma, tojássárga, hagyma, fokhagyma. Van még egy szépítőanyag, a biotin, mely a B vitaminhoz rendelődik. Biotinban gazdag a narancs, tojássárga, paradicsom, sárgarépa, szója, tofu, rizs, zabpehely, földimogyoró. A biotin felügyeli a faggyútermelést, és a kén szállításban is szerepet játszik a cisztein mellett. Termelődését gátolja a cukor és az alkohol.

„Dijmentes bőrszépségápoló” – a napfény. A D vitamin, a „Nap kézbesítője”. A napfény a bőrsejteket aktívan, fiatalon tartja, segíti a sejtanyagcsere elevenségét. Napi 20 perc a szabadban csodákat tesz. Délben azonban még télen sem ajánlatos a napon tartózkodni! A megfelelő fényvédelem mellett több karotin fogyasztása is lényeges, a répa, paradicsom, a kukorica, a káposzta, a spenót, a grapefruit, a narancs, a sárga- és őszibarack, az algafélék és a gomba kiváló karotin forrás.

A megfelelő, ragyogó, fiatalos kisugárzáshoz jó vérkeringés szükséges. A sugárzó kinézet mellett a jó vérkeringés a bőrsejtek tökéletes tápanyag- ellátottságához is kell. Vérkeringést fokozó élelmiszerek: hagymafélék, paprika, kömény, retek, zeller, torma, bors. A vérkeringést a sok séta a szabadban és a váltózuhany is erősíti.

És most még néhány ötlet „A tartós fiatalság megőrzése” c. könyvből:

A papaya trópusi gyümölcs héja gazdag fehérjebontó enzimekben, melyek feloldják a szarupikkelyeket, és optimálisan előkészítik a bőrt a további kezelésre. A papaya héjának a bőrre helyezését és 15 percig rajta hagyását javasolják a könyv szerzői, hetente két-háromszor a bőr szarurétegének eltávolítására. Nedves, meleg borogatások gyógynövényekkel (borágó, citromfű, petrezselyem) szintén keringés-serkentők. A rosaceás bőrre azonban ne alkalmazzuk!

A szép bőr titka a nedvesség, de fontos tudni, hogy „a nedvesség csak zsírral keverve gondoskodik a természetes lipidréteg megőrzéséről, mely megvédi a bőrt a gombák és baktériumok behatolásától.” A nedvesség megőrzésére és fokozására az urea-tartalmú, a liposzómás és a hialuronsavas krémek a legjobb hatásúak. A bőr kíméletes, de alapos megtisztítása lényeges legalább esténként, utána alkalmazzuk a zsírt és nedvességet is tartalmazó krémet, és legalább heti egyszer tápláló arcpakolást is.

Legközelebb a szép haj és köröm, az erős csontok és fogak elérését célozzuk meg.

Egy szép fotó erősítheti bennünk a természetes kozmetikumok iránti lelkesedésünket:


fiatalság megőrzése, természetes kozmetikumok, táplálkozáskiegészítők 


 

DrKónya Judit


Sixties.hu