KortalanságNot Only For Sexagenarians

Életerőfokozás: szeressük szívünket!

2020-03-04 19:59:42

„Amit a szem nem lát, a szív azt is érzi”

Paolo Coelho

A szívünkre sokszor csak akkor figyelünk, ha szerelmesek vagyunk, vagy ha valaki összetöri a szívünket, pedig mint egyik legfontosabb szervünkre egész életünkben óvni - védeni kell.

A szív a legaktívabb és legerősebb izomzatú szervünk tényleg szervezetünk motorja: a vér pumpálásával minden egyes kicsiny sejtünkhöz eljuttatja a tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket, fehérjét, zsírsavat, glükózt. Percenként 70 szívverésével kb. 5 liter vért présel át keringési rendszerünkön.

Mi hátráltatja szívünk egészségét?

Szóljunk néhány szót a koleszterinről, aminek szerepéről leginkább akkor hallunk, amikor érelmeszesedéssel és szívproblémákkal ijesztgetnek bennünket.

A félelmetes közellenségről, a koleszterinről Klaus Oberbeil nem kevesebbet állít, mint hogy rossz koleszterin nem létezik! Fontos és jól megérthető információkkal is gazdagabbak lehetünk: „Étkezés után egy órával megemelkedik a vér koleszterinszíntje. A „rossz” koleszterinnel nevezett LDL-összetevők az erek labirintusán keresztül a sejtek felé haladnak. A máj elégedetten figyeli az LDL molekulák közeledését a sejtekhez. Egy idő után megérkezik az üzenet: a sejtek megkapták a megfelelő koleszterint. Ekkor a szerv egy másik koleszterinszállító hajócskát indít útnak, hogy visszahozza a vérben többletként keringő „rosszindulatúLDL részecskéket. Ezek a visszaszállítók a „jó”, HDL koleszterinrészecskék. A HDL megköti az LDL-t, majd visszaviszi a májba. A feleslegessé váló elemek epévé bomlanak, és az epehólyagba kerülnek. Ha kevés a HDL – pl. zsíros vagy édes ételek fogyasztásakor – túl sok LDL kering a vérben és nem tud a koleszterin a sejtekhez eljutni.”

Ez után a logikus magyarázat után kézenfekvő kérdés: Hogyan állítsuk helyre a HDL-LDL helyes arányát?

  • Ne együnk sok állati zsiradékot, fehér lisztet, hántolt rizst és édességet!
  • Együnk szójalecitint, hogy a máj több HDL-t termeljen!
  • Fogyasszunk sok C vitamint! Pl. reggel gyümölcssaláta napraforgómaggal és joghurttal. Egy óra múlva: magos kenyér, vajjal, felvágottal, paradicsommal.

Az ereink betegségei

A szívünk egészsége mellett különleges figyelmet kell fordítanunk érrendszerünk állapotára is. Szinte minden harmadik felnőtt küzd valamilyen érbetegséggel, legyen az magas vérnyomás, érszűkület, érelmeszesedés, visszér vagy seprűvéna panaszok.

Az artériák (verőerek) betegségei

Ezeket az oxigéndús vért szállító ereket erős kötőszövet és izom borítja, hogy szűkülni vagy tágulni tudjanak. Ereink belső falán összegyűlik „az avas koleszterin, a kikristályosodott, felesleges kalcium, az elhalt vérlemezkék, és az alvadáskor kiváló fehérjék.” Ezekből keletkeznek a plakkok, az érelmeszesedéssel járó lerakódások az ér falán. Ezek különféle súlyos betegségeket okozhatnak a magas vérnyomástól kezdve, a szívrohamon át az agyban történő vérelzáródáshoz, a stroke-ig.

Mit tegyünk?

A sportolás, mint mindenre, erre is gyógyír: kocogjunk, sétáljunk, túrázzunk, ússzunk, Nordic walkingozzunk!

Ne hízzunk el, próbáljuk kikapcsolni a stresszt és ne dohányozzunk!

A vénaproblémák

Míg az érszűkület az artériák problémája, az értágulat a vénáké. A vénákban – szemben az artériákkal – alig van kötőszövet és izom, így könnyen tágulnak. Helytelen táplálkozásnál elvékonyodnak, lyukacsossá válnak. „A vér vagy vérsavó, a sárgás plazma ilyenkor könnyen ki tud lépni a szomszédos szövetbe….Ödéma alakulhat ki, bokánál, alkaron vagy a szemek alatt. A legyengült vénákra utal az erős izzadás, vizeletpangás is előfordulhat, melynek következménye a baktériumok könnyebb behatolása a húgyutakba, gyulladást okozva.”

Két vénaőr: a C-vitamin és a P vitamin(rutin)

A C-vitamin fellelhetőségéről már ezer említést tettünk, így most a rutin „lelőhelyeiről” ejtünk szót: a hajdinában, a vörös, és kék gyümölcsökben sok van belőlük. A gyógyszertárban kapható rutin tabletta formájában. Ezt célszerű 30 napig szedni.

A visszeresség

Visszérnek nem feltétlenül kell kialakulnia vénagyengeségnél, csak ha a vénák pl. veleszületett kötőszöveti gyengeség miatt erősen meg vannak terhelve. A visszeres lábak nemcsak igen csúnyák, de a keringés gyengesége miatt a megavasodott, oxidálódott zsír és koleszterin elzárhatja a vénát és trombózis következhet be!

Mit tegyünk?

Együnk sok keringést javító élelmiszert: fokhagyma, hagyma, bors, paprika, chili, mustár, gyömbér, retek, fekete retek- Sok járás, futás, torna is segíthet. És még egy egy csodaszer: a sokat emlegetett almaecet. De almaecet helyett fogyaszthatunk savanyú káposztát, csemege uborkát, majonézt és mustárt is. A szója, a halak, az avokádó, a bab és az olívabogyó egészséges zsírokat, Omega 3-t tartalmaz, mely a vérlemezkék összezáródását és összeakadását akadályozza.

Legközelebb emésztésünk rehabilitásával foglalkozunk majd.


szív, érrendszer, keringés 


 

DrKónya Judit


Sixties.hu