KortalanságNot Only For Sexagenarians

Anti aging lépésről - lépésre 2. rész

2020-03-29 15:29:22

„Minden reggel, amikor kinyitod a szemed, és tüdődet megtöltöd levegővel, Isten téged a változás egy újabb lehetőségével ajándékoz meg”

Thomas Dexter Jakes

Most, hogy szabadidőnkben a szobafogság megengedi, tudunk egészségünkre koncentrálni, így az anti aging különösebb erőfeszítés nélkül otthonunkba költözhet.

Kapcsolódó cikkünkben már jó néhány tanáccsal szolgált Klaus Oberbeil anti aging programja. Most néhány további tippet adunk az Oberbeil- Rahn-Huber könyv alapján.

Vétkek a szívünk ellen

Több kockázati tényezőt gyűjtöttünk össze:

  • A zsírban és koleszterinben gazdag táplálkozás szűkíti a koszorúereket, így a szív kevesebb oxigént és tápanyagot kap.
  • A sok só életveszélyes! A sóban levő nátrium ugyanis megköti a vizet, növeli ezzel a vér térfogatát és a vérnyomást, ami a szívizmot terheli.
  • A stressz és a dohányzás a szív legfőbb ellenségei, mert a tápanyagok nem jutnak el a szívizomssejtekhez.
  • A kevés folyadékbevitel, elsősorban a víz hiánya besűrűsíti az ereket, így a táplálék nem jut el a sejtekhez.
  • Az indokolatlan gyógyszerfogyasztás felborítja a vérben levő anyagok egyensúlyát.
  • A túl sok kávé, fekete tea akadályozza a vasfelvételt, és ezzel a hemoglobin, azaz az oxigén szállítás szempontjából fontos festékanyag termelését.

Legfőbb teendőnk: ezeket a negatívumokat leépíteni!

Jó ötlet: 3 napos zöldség és gyümölcskúra- természetesen alkohol, kávé és dohányzásmentesen.

A napi 30 perc mérsékelt mozgás: gyors gyaloglás, kocogás, nordic walking, biciklizés, úszás – elengedhetetlen.

A C-vitamin és a P vitamin (rutin) érfal-erősítő hatásáról se feledkezzünk meg!

Keringésserkentésre a hagyma, fokhagyma, chili, paprika, bors rendszeres fogyasztására is felhívjuk a figyelmet.

A tüdő munkájának segítése

Az oxigén lételemünk, mely belélegzéskor jut el a tüdőhöz. Amint azt a Buteyko légzésről szóló cikkünkben már említettünk, ne szájon át vegyünk levegőt, mert az oxigén és széndioxid arány megbomlik és a túllégzés komoly problémákat okoz.

A tüdő elleni vétkeink

A dohányzás, a kevés mozgás, a hiányos táplálkozás itt is jelentős immunrendszerbeli károsodást okoz. De van egy fontos adalék, amire ritkán figyelünk: a tüdő nyálkahártyájának nedves közegre van szüksége, így a száraz, túlfűtött helyiségben való tartózkodás öregíti a tüdőnket. Ha ez még füsttel is párosul, úgy tele lesz a levegő káros anyagokkal, így a nyálkahártyát megtámadják a szabad gyökök. „Ha a levegő nagyon gazdag káros anyagokban, nyálkahártyájának minden egyes sejtjét naponta kb. 100.000-szer támadják meg a szabad gyökök.” Ezek a rossz molekulák ahoygan a vasat rombolja az oxidálással a rozsda, ugyanígy rombolnak a szervezetünkben a szabad gyökök.

Mit tehetünk tüdőnk egészségéért?

A szabad levegőn végzett mozgás – akár séta, kocogás, nordic walking formájában, akár a jógagyakorlatok vagy a thai chi elsajátításával. De a rendszeres úszás a párás belélegzett levegő miatt igazi gyógyír a tüdőnknek.

A mozgásszervek regenerálása

A csontok rehabilitációja

Mindenki találkozott már környezetében a csontritkulással, mely elsősorban a nők betegsége, hiszen a változó korban az ösztrogénhiány vezethet a csontos szivacsossá válásához és töréséhez. Emellett az alkohol – különösen tömény italok fogyasztása – felborítja a kalcium D vitamin arányát. A dohányzásnál a nikotin gátolja a kalcium anyagcserét. A túl sok kávé koffeintartalma következtében túl sok kalcium távozik szervezetünkből.

Figyelem! A szerzőpáros óva int a kalcium tabletták szedésétől, mert „a túl sok kalcium fokozott foszforkiválasztáshoz vezet, amitől gyengülnek a csontok, ahelyett, hogy erősödnének.” Ugyanígy kerülendők a foszforban gazdag ételek fogyasztása is pl. hamburger, pizza, sült kolbász, mert ezek is rontják csontépülési esélyeinket.

A csontregeneráció módszerei

Egyik útja a táplálkozásba természetes módon bevinni sok C vitamint. A kalciumot, aki nem tejérzékeny, a tejtermékek, káposzta, spenót, sárgarépa, édes kömény, hüvelyesek és teljes kiőrlésű termékek fogyasztásával.

Egy jó tipp: a tojáshéj fogyasztása összetört formában – persze csak biológiailag egészséges tojásból, mert annak ideális a kalcium és foszfortartalma.

A menopauza után tanácsos koleszterinben gazdag növényi termékeket magunkhoz venni, hogy élénküljön a mellékvesékben az ösztrogéntermelés, így együnk teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket, magvakat, diót, mogyorót, és táplálékkiegészítőként – szójalecitint.

A szükséges D-vitamint a hidegvízi halakból pl. makrélából, lazacból, tőkehalból, pisztrángból beszerezhetjük.

A másik csonterősítő a táplálkozáson túl a terhelés, mely sportok űzése mellett az egyszerű lépcsőzéssel is megvalósítható.

Mozgékonyságunk záloga: ízületeink védelme

Az egyoldalú terhelés, a mozgáshiány, a vitaminokban szegény táplálkozás, a túlzott mértékű állati zsír és húsevés – juttatja el oda az embert, hogy ízületi merevség, fájdalom, dagadás alakul ki a végtagokban, sőt tartós gyulladás is jelentkezhet.

Mivel javíthatunk ízületeink állapotán?

Az étrend itt is gyógyír: többszörösen telítetlen zsírsavakat – növényi olajok, magvak, avokádó, szója, bab, dió, mogyoró, hidegvízi halak, sok ballasztanyagot (saláta, zöldség) kell bevinni a szervezetünkbe. A cukor és a fehér liszt itt is tíltólistás!

A friss gyümölcsök A- és C-vitamintartalma, a növényi olajokból származó E-vitamin és a szelén ( gomba, spárga, tojás, fokhagyma, halak) rugalmas ízületeket eredményeznek.

A gerinc egyenesítése

A rossz testtartás, a kevés hátizomerősítés, a hirtelen rossz mozdulatok, a hiányos táplálkozás, a túlsúly, a hideg miatti rossz vérellátás következtében mindenféle hát- és derékfájás, porckorongsérv, lunbágó, isiász jelentkezhet – nagy-nagy fájdalommal.

Melyik állapot – mit takar?

A porckorongsérv – egyes csigolyák szilárd, porcszerű rostgyűrűjének megrepedése – erős fájdalmakkal.

Az isiász – erős kereszttáji fájdalom, mely kisugárzik a comb hátsó részébe, a vádliba, a lábfejbe.

A lumbágó – az ágyékizomzat feszítő fájdalma.

Az isiász és a lumbágó vérkeringés-serkentéssel javítható: meleg pakolás, forró fürdő, infralámpa, elektromos takaró, masszázs, izzadáskúra. De a legjobb: szakaember segítségét kérni!

A megelőzés fontossága

A tartásjavító gyakorlatok és a masszázs - kiváló hatású. Emellett fontos a hát melegen tartása, és őrizkedni kell a hírtelen mozdulatoktól. Változtassuk testtartásunkat gyakran! A fekvő- és ülőalkalmatosságaink gerincet támasztók legyenek!

Izmozzunk!

Az izmokban rejlik az erő, amivel tevékenységeinket könnyedén és jó érzéssel végezhetjük. Nem szükségszerű, hogy idősödésünk izomsorvadással, gyengeségérzéssel, izomfájdalmakkal vagy görcsökkel legyen tarkítva. Izmainknak sok energiát biztosító tüzelőanyag és oxigén kell folyamatos teljesítésükhöz. Az izomsejtek legkisebb építőelemei az aminosavak, melyeket a vérkeringésből vesznek fel. Az aminosavak a fehérjék legkisebb építőelemei, melyeknek a megfelelő emésztéssel kell a fehérjékből lebomlaniuk. A fehérje lebontása komoly munka a gyomornak. A bélnek és a májnak. Ezt segíthetjük azzal, hogy sovány húst és halat eszünk, még hozzá a nap első felében, és a főétkezések előtt citromos vagy almaecetes vizet iszunk.

Amit tudnunk kell: az izomsejtek aktivizálásához és az anyagcseréhez az egészséges táplálkozáson túl a mozgás is szükséges!

Hogyan mozogjunk?

Kezdetben kocogjunk 2-3 percet, majd növeljük az adagot. Naponta egyszer-kétszer végezzünk háromperces nyújtógyakorlatot vagy tornáztassuk meg felsőtestünket.

Persze legjobb a rendszeres úszás, kerékpározás, túrázás, evezés, hosszú távfutás. Én a nordic walkingra esküszöm!

Zárásként a szerzőpáros reggelire vonatkozó javaslata:

„Reggelire együnk fehérjében gazdag ételeket: fűszeres túrót, tofut, juh- vagy kecskesajtot és hideg sültet (hozzá paradicsomot, uborkát vagy tojást), iktassuk ki teljesen a cukrokat tartalmazó ételeket és italokat.”

Legközelebb idegrendszerünk és szemünk anti aging-jével ismerkedünk.


keringés, lélegzés, mozgás, fiatalodás 


 

DrKónya Judit


Sixties.hu