Énekesek, ZenekarokNot Only For Sexagenarians

Az amerikai zene egyik legkedveltebb hangja

One of the most beloved voice of America

2023-07-28 18:57:42

“Ha a szenvedélyed követed, nem fogsz egyetlen napot sem dolgozni”

Tony Bennett

 

 

Az amerikai könnyűzene egyik legismertebb művésze, Tony Bennett 96 éves korában a napokban hunyt el, nem sokkal 97. születésnapja előtt. Még idős korában is elvarázsolta közönségét bársonyos hangjával, sármos mosolyával, elegáns megjelenésével.

A fiatal nemzedékek is ismerik, mert Lady Gagával két, Grammy díjjal jutalmazott albumot is kiadott.

Egy kis életrajz

1926. augusztus 3-án született New York Queens negyedében Anthony Dominick Benedetto néven, olasz bevándorlók gyermekeként. Apja 10 éves korában elhunyt, így varrónő édesanyja szegénységben nevelte. Korán dolgozni kezdett, majd a hadseregben szolgált a II. világháború alatt. A háború után - munka mellett - az American Theatre Wing-ben folytatott ének tanulmányai után egy legendás afro-amerikai énekesnő, Pearl Bailey fedezte fel kiváló hangját 1949-ben. Egy év múlva már a Columbia Records-nál indult el fényes karrierje.

Nevéhez fűződik a “Rags to Riches”, a “Because of You” szerzemények sikerre vitele. 1962-ben az igazi robbanás a “I left My Heart in San Francisco” c. dal, mely világhírűvé tette és megkapta élete első Grammy díját - a 19 közül.

Ünnepelt karrierje mellett Duke Ellington-nal és Count Basie-vel beszállt a kor polgárjogi mozgalmába, ami veszélyes ténykedés volt akkortájt.

Egyedi stílusa a 70-es, 80-as években kiment a divatból, ezért bánatát kábítószerezésbe fojtotta. De az 1990-es években Főnix madárként újra visszatért és hatalmas sikereket tudhatott magáénak. Szerette a fiatalokat, Amy Winehouse-szal, Lady Gagával, Sheryl Crow-val, Beyoncé-vel fantasztikus duetteket énekelt. De örömmel dolgozott együtt pl. Barbra Streisand-dal, Paul McCartney-vel és Stevie Wonderrel is. Mindezek az együttműködések Grammy díjak sokaságába torkollottak. 

Duke Ellington-hoz hasonlóan azt vallotta “a zenének nincs kategóriája, vagy jó vagy nem, és én jó dalokat énekelek, nagyszerű dalokat, melyeket a legjobb dalszerzők írtak. Ez a fajta minőség teszi őket tartóssá. Hidd el, az emberek örökké énekelni fogják ezeket a daloka.” ( nbcnews.com)

Nem érdekelte a kor, 95 éves koráig szórakoztatta a nagyérdeműt. Mindez azért is megható, mert ekkor már néhány éve Alzheimer kórban szenvedett. Kedves mondása volt: “ Az élet ajándék, még Alzheimer kór esetén is.”

2021. augusztus 3-án, születésnapján volt utolsó nyilvános koncertje Lady Gaga-val a Radio City Music Hallban.

Tony Bennett stílus-titkai

Ahogy az Apnews.com összegzi: “nem saját történetét énekli meg a dalokban, henem hagyja, hogy a zene maga beszéljen”. Szereti egyszerűen csak szórakoztatni a közönséget. “Azt hiszem, hogy az embereket megérinti, ha valami őszinte és becsületes, és egy kis humorral van átszőve… Én csak azt szeretném, ha jól éreznék magukat, amikor énekelek nekik.” Saját stílusáról szerényen ennyit mondott: “egy tenor, aki úgy énekel, mint egy bariton.”

Sinatra, akit Bennett mentorának tekintett, mondta róla talán a legszebb elismerést: "Ő az az énekes, aki megérti, mire gondol a zeneszerző, és valószínűleg egy kicsit többet is.”

Bennett, a képzőművész

Mint sok művész, ő sem csupán egyedi stílusú énektudásával jeleskedett: jelentős képzőművészeti sikereket ért el. Festményei Benedetto néven  megtalálható - többek között - a Metropolitan Museum of Art-ban is. “Annyira szeretek festeni, mint énekelni” - mondta. A művészeti oktatást is szívügyének tekintette, alapítványával létrehozta a Frank Sinatra School of Arts középiskolát.

Méltatása

Halálhírére sokan reagáltak - sok szeretettel - a művész iránt. Keith Urban énekes ezekkel a szavakkal búcsúzott tőle: “Milyen öröksége nemcsak a kiváló, időtlen zenének, hanem a hűvös, kecses eleganciájú klasszikus fellépésnek is.”

Fran Drescher, a SAG-AFRA elnöke így méltatta: “Tony Bennett jó mint az arany, édes, mint a cukor és mélyen empatikus, együttérző. Jó volna, ha minél több lenne belőle.”

Egy koncert felvétellel mi is tisztelgünk emléke előtt:


 


 

 

DrKónya Judit


Sixties.hu