Kulturális ÉlvezetekNot Only For Sexagenarians

Kis karácsony, nagy karácsony...

2019-12-23 18:51:03

„Szent karácsony beköszöntött,

pompázatos ruhát öltött.

Oly szaporán, mint a zápor,

ezer csillag hull a fáról”

Mentovics Éva”

Sokat halljuk, hogy a fogyasztás hajkurászása helyett hangolódjunk rá az ünnepre. Nehéz megtalálni az arányt a szebbnél szebb kirakat vásárlásra csábító ajánlatainak elfogadása és a lecsendesülésre szánt idő között.

Idén két szép ráhangolódó estét töltöttem el a Várkert bazárban. A második advent-vasárnapon Snétberger Ferenc és zenésztársai, a harmadikon Both Miklós és együttese, valamint az ukrán fellépők nyújtottak igényes szórakozást. Mind a két estén a meghittséget az estek háziasszonya, Szinetár Dóra hozta el nekünk, aki a gyertyagyújtást egy gyönyörű magyar népdal eléneklésével tette emlékezetessé.

Íme a népdal:



Egy név, ami mellé nem szükséges jelzőt tenni – Snétberger Ferenc

Egy világhírű gitárművészről és zeneszerzőről szeretnék szólni, akinek nem kenyere a beszéd, hagyja, hogy a zene szóljon helyette. Improvizatív, cross over muzsikus, aki a roma- és a brazil zene, a flamenco, a klasszikus gitár és a jazz hatásait egyesíti. Vivaldi, Rodrigo, John McLaughlin műveit interpretálja, de saját műveket is komponál, pl. az „In memory of my People” (Népem emlékére) c. nagysikerű darabot az emberi szenvedés ellen. Játéka egyszerre ötvözi a tudatosságot és az érzékeny improvizációt. A koncert nagyszerűségét fokozta, hogy a francia avantgard jazz és klasszikus muzsika egyik nagy művészével, Michel Godard tuba, és szerpent ( a tuba elődje) művésszel játszott, fantasztikus hangokat és melódiákat csalt elő a hangszerekből, kiváló improvizatőrként.

Egy kis Snétberger zenélés:


 


Elfeledett karácsony Ukrajnában

A HVG 2019. december 14-i számában Balla István és Csatlós Hanna a Bartók-i hagyományok megszállott követőjével, Both Miklóssal készített interjút, aki Erdélytől a magyar cigány településekig, Kínától, Indián át Etiópiáig gyűjt népzenét. Az „Elfeledett karácsony Ukrajnában” a szájról szájra terjedő ősi ukrán népszokásokat idéz meg 10 idős ukrán asszony és egy kijevi zenekar, kiegészülve Both Miklós zenekarával. A koncert videós vetítésekkel tarkított, a jóslás, a kántálás, a gonoszűzés, a főzés elmesélése az idős asszonyok szórakoztató előadásában, mely megerősített bennünket abban, hogy a világtól elzárt, szegény körülmények között is lehet az életet pozitív szemléletben élni, elfogadva azt, amit a Jóisten ránk mér. A koncert 5 év kutató munkáján nyugodott, 130 faluban 5000 dallamot vettek fel!

A koncert lélegzetelállító volt. A 80-90 éves nénik kristálytiszta és erős énekhangon 2-3 szólamban énekeltek, láthatóan nagyon élvezve a hallgatóság tetszésnyilvánításait. A sokszor a falujukat el nem hagyó idős asszonyok kinyíltak, és emlékezetes produkciójuk után szóban is méltatták a közönség szeretetét. Jó kívánságaikkal árasztották el a hallgatóságot. A 90.életévét éppen aznap betöltött ünneplő néni viccesen így fogalmazott: „Kívánom, hogy minden jelen levő élje meg a következő születésnapomat!” Biztosítottak bennünket arról, hogy szívesen eljönnének jövőre is. Én biztosan újra meghallgatnám őket!

A videó, melyből érzékelhető, milyen kedvesek az ukrán nénik:



Emlékezés a nélkülözőkre

A ráhangolódás jegyében az ünnepi gyertyák meggyújtásakor gondoljunk azon embertársainkra is, akik nem olyan szerencsések, mint mi vagyunk: fedél- és család nélkül élnek, és ünnepük, ha egyáltalán megülik, rideg és nélkülöző. Ki – ki ereje szerint próbáljon valami aprósággal segíteni a rossz helyzetben lévőket, legalább a szeretet ünnepe idején!

A Fedél nélkül magazin karácsonyi számából idézek egy szívszorító és elgondolkodtató verset, Hágépé-től, ami igen megragadott:

„Karácsonyi ének

születtem Betlehemben

hódolt három király

bölcsőmet ringató

álmok lábainál

 

megváltottam magam

bölcs magánymessiás

fojtogatott de meg

nem fojtott a sírás

 

fenyőillat motoz

meztelen testemen

karéjos szemgödrében

meg-megremeg szemem

 

megváltottam magam

a keresztvíz alatt

fejemre gyáván csorgott s

fröccsent a gondolat

 

az ács fia vagyok

születtem Betlehemben s

leszek miként apám

éneklő mesterember.”

Egy szép karácsonyi dallal békés, boldog karácsonyt kívánok mindenkinek!



 

DrKónya Judit


Sixties.hu