Kulturális ÉlvezetekNot Only For Sexagenarians

Csipkék és pöttyök - Sam Havadtoy magával ragadó képei

Laces and dots -amezing paintings of Sam Havadtoy

2023-06-26 10:00:57

“A csipke az élet jelképe, egyszerre felfed és elfed”

Sam Havadtoy

 

Szerencsés vagyok, mert Gulácsy, Csontváry, - és Párizsban - Manet és Degas csodálatos műveit egymás utáni hetekben nézhettem meg. De mindez nem ért véget: Sam Havadtoy MNM-ben rendezett tárlata szépen felsorakozik a kiállítás-élmények sorába.

Néhány szó a művészről

Vannak négylaki emberek is, akik épp olyan jól érzik magukat Budapesten-Szentendrén, Londonban, New Yorkban és MIlánóban is.Ezt kicsit globális hontalanságnak is nevezhetnénk. Mindez persze nem lenne érdekes, ha nem egy olyan különleges életutat bejáró művészről beszélnénk, aki akkor is figyelemre méltó, ha elvonatkozunk attól, hogy 20 évig Yoko Ono élettársa volt.

Sam Havadtoy - Havadtőy Sámuel - igazán sokoldalú: máshoz nehezen hasonlítható festményei mellett keze nyomát viseli a Várban a Szent István terem, a római pápai emlékmű, Calvin Klein, valamint a marokkói királyi család otthonának berendezése is. Sőt nem feledkezzünk meg a menyasszonyként díszelgő, fehér csipkével bevont FIAT 500-ról sem.

Havadtoy élete véletlenek sorozata: bár Londonban született, az 56-ban visszatért család sarjaként 15 évébe telt míg kisebb fondorlatokkal külföldre mehetett. Ehhez segítette pl. a Pál utcai fiúk forgatásában résztvevő angol fiúk megismerése, akik jó écákat ( ötleteket) adtak a külföldre vándorláshoz.Véletlen volt az is, hogy New York-i kis művészeti galériájába egy napon belépett John Lennon és Yoko Ono. Ez a megismerkedés barátsággá vált, majd Lennon tragikus halála után - Yoko Onoval hosszan tartó együttélésbe torkollott.1992-ben 8 éven át közös műkereskedésük is volt Galéria 56 néven az Alkotmány utcában.

A 2000-es évektől önéletrajzi vonatkozású gondolatokat írt vászonra, mintegy kiszabadulásként a depresszió béklyójából, majd ezeket a festék és a csipke alá temette.

Miért kapott a csipke szerepet?

A csipke - mint ahogy a cikk idézete jelzi - Havadtoy a magyar lélek részének tekinti, hiszen régen a nyitott koporsós temetéseken ez volt a halotti lepel. Közvetlenül az eltemetés előtt vették le a halottról, hogy láthassa Istent.

Havadtoy az élet fontos dolgairól

Arról több interjúban is nyilatkozott, hogy a sikerhez - a véletleneken kívül - az szükségeltetik, hogy a tehetséggel megáldott személy akarjon, próbálkozzon, dolgozzon - szakadatlanul. A pénzt biztonságteremtő eszköznek és sohasem célnak tekinti. Az egészséget, a barátságot és a családot viszont kiemelkedő jelentőségűnek. Bár saját gyermeke nem született, Sean Lennont 20 éven át sajátjaként nevelte. Most is jó kapcsolatot ápol vele. Bátyja unokáit nagypapaként támogatja, sőt viccesen megjegyezte, hogy ő inkább nagymamájuk, mert imád főzni nekik.

A kiállításról

A Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, L. Simon László “kísérleti laborként” jellemezte azt a törekvést, hogy az alapvetően történeti múzeum időnként befogadjon kortárs művészeket is a kiállítók sorába. A Yoko Ono kiállítás után is kapott ez az elképzelés hideget-meleget, és fel van most is készülve a vélemény-cunamira. DrMáriás művészettörténész a megnyitón igen szépen fogalmazta meg gondolatait Havadtoy alkotásairól: “A csipkék az időtlent idézik meg, a megélt és az örök idő jelképei. Képesek elhitetni, hogy megállítják az időt, az elmúlást.”

A művész 11, akár focicsapatot is képezhető, korszakalkotó “kulturális migráns” festményeit alkotta újra: bebújtatta a zsalugáter szerű,, néző által kinyitható ablakok mögé, csipkék alá. Érdekes érzés kibontogatni a képeket, megfigyelni, ahogy előbújnak az ismert festmények - újragondolt formában.Meghökkentő, ahogy a múlt felsejlik és az idő végtelen, megfoghatatlan értékké válik. A képeken megjelenő pöttyözés nem az impresszionistáktól kölcsönvett technika. Moholy-Nagy László, aki Havadtoy számára az állandóságot képviselte - leukémiája terjedését “festette ki” magából a pöttyözéssel, melyet Havadtoy az iránta érzett tisztelet miatt folytatott.

Egy érdekes adalék a kiállításon szereplő képekhez, melyet a sajtótájékoztatón mesélt el. John Lennon megsértődött azon, hogy a legszexisebb férfiként Andy Warhol Mick Jaggerről és nem róla készített képet. Ezt a “baklövését” Warhol úgy tette jóvá, hogy Lennon lemezborítóját ő készítette el. Ez az alkotás is szerepel a kiállításon.

A kiállítás - kihagyhatatlan!

Magával ragadóak a fantasztikus művészek Havadtoy tükrén keresztül átdolgozott alkotásai. Hiába, az alkotó ember bárhol is él a világban, kultúrák kereszttüzében él, és nekünk nézőknek, jó a végeredményt a műveken keresztül megtapasztalni.

Egy érdekes interjú a művésszel:



 

 

DrKónya Judit


Sixties.hu