Aktuális ProgramokNot Only For Sexagenarians

Szeszélyes április - gazdag programok 3.rész

2018-04-01 16:42:11

„Tavasz, tavasz, virágok friss füvek közt.
Tegyétek félre a kést, a botot.
Füvek, virágok e két durva eszközt
nem szívelik, mert bántani szokott..."

Nadányi Zoltán: Virágok

Gazdag programajánlómat filmekkel és kiállításokkal zárom. Csak kapkodtam a fejem, hogy mit válasszak, így – szubjektíven – ami megtetszett, arról adok tudósítást

Kiállítások

Várkert Bazár - két kiállítás

2018. április 29-ig látható

Vásárhelyi Művészélet

„A kiállítás gazdag, festményeket, szobrokat és grafikákat egyaránt felvonultató anyaga nem csak az alföldi festészet 19. század második felében kezdődő kibontakozását, a 20. század elején összeálló hódmezővásárhelyi művészcsoport prominens képviselőit (Tornyai János, Rudnay Gyula, Endre Béla, Pásztor János), a két világháború közötti vásárhelyi művészeti életet és a mártélyi művésztelep kialakulását mutatja be, hanem az 1954-től induló hódmezővásárhelyi tárlatok korszakát, a helyi művészeket (Kohán György, Kurucz D. István, Németh József, Szalay Ferenc) és a rendszeres kiállítókat (Barcsay Jenő, Tóth Menyhért) is, közel 100 évet felölelve, a 20. század kezdetétől egészen a rendszerváltás időszakáig.”

2018. május 31-ig látható

Párizsi Szalon – Budapest

„A párizsi Szalon Franciaország kortárs művészei számára biztosít megjelenési lehetőséget egészen a 17. század óta. A kiállítássorozatot 1856-tól minden évben a Grand Palais-ban rendezik meg. A nagyszabású kiállításon a Le Salon de la Société des Artistes Francais 600 francia művésze mellett az "Independentek" közel 2 ezer művésze állít ki. Minden évben vendég kiállítóként meghívják egy kiválasztott ország művészeit – idén Magyarország alkotói érkeztek a kiállításra.

Párizsból most a Várkert Bazárba érkezett a kiállítás, így a magyar közönség március elejétől május végéig ingyenesen látogathatja a Testőrpalotában.

A Magyarországról kiállító művészeink: Aknay János, Boros Viola, Fehér László, FeLugossy László, Franyo Aatoth, Fajgerné Dudás Andrea, Ince Mózes, Nyári István, Radák Eszter, Tenk László, Uzonyi Ferenc, Vanyúr István, Valkai Réka.”

36. Magyar Sajtófotó kiállítás

Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ

2018. május 13-ig látogatható

2017 legjobb magyar sajtófotói

„A tárlaton 2017-ben készített, díjnyertes egyedi fotókat (hír) és sorozatokat (riport) láthatunk majd összesen tizennégy kategóriában.”

Magyar Nemzeti Múzeum

2018. április 29-ig látogatható

Betűk – a tárgy.történet.etc. kiállítás sorozat első része

Az írásbeliség végigkísérése az első karcolt csonteszközöktől, pénzeken, ékszereken, illetve képző- és iparművészeti alkotásokon át a XX. századi tárgyakig.

Filmek

Titanic Nemzetközi Filmfesztivál

2018. április 4.-13.

Helyszínek:

Uránia Nemzeti Filmszínház

Toldi Mozi

Kino Café Mozi

Art+Cinema

Ódry Színpad, SZFE

Francia Intézet

A fesztivál a szokásosnál is sokszínűbb válogatást kínál a kortárs nemzetközi filmtenger legizgalmasabb alkotásaiból. Idén előreláthatólag 45 filmet láthat majd a közönség, köztük befutott rendezők új filmjeit, első filmesek debütáló alkotásait, illetve kevésbé ismert régiók filmművészetének izgalmas darabjait. 

A fesztivál idei vendége Izland lesz, de láthatunk majd iráni, indonéz, lengyel, szerb, kazah és brazil alkotásokat egyaránt, valamint a Hullák a napon című belga thrillert vagy Andrus Kivirähk: Ördöngös idők című regényének filmfeldolgozását is (amolyan észt Indul a bakterház). 

Olyan filmeket nézhetnek majd premier előtt a nézők, mint a Veszett vidék című ausztrál dráma vagy A bosszú című francia női thriller. Csak az idei Titanicon lesz látható többek között az A Ghost Story az Oscar-díjas Casey Affleckkel a főszerepben vagy Chloé Zhao a világ számos filmfesztiválján – többek között Cannes-ban is – díjat nyert The Rider című alkotása.”

Várkert Mozi

A filmklub filmjei elegyítik a filmművészetet és a képzőművészetet, így amellett, hogy gyönyörködünk egy-egy csodálatos alkotásban, meg is ismerjük az alkotás körülményeit és művészettörténeti ismereteink is bővülnek.

2018. április 4. 18:00

A művészet templomai - Botticelli: Dante pokla (színes, feliratos olasz-német ismeretterjesztő film, 95 perc, 2016.
„A művészet templomai című, Itália gazdag kulturális örökségét bemutató ismeretterjesztő sorozat következő epizódja a reneszánsz egyik leghíresebb alkotója, Sandro Botticelli munkásságának egy kevéssé ismert részébe enged betekintést. 
A Da Vinci-kód és az Angyalok és démonok világsikerét követően 2016 októberében került a mozikba Dan Brown könyvsorozatának harmadik filmadaptációja, az Inferno, Tom Hanksszel a főszerepben.  A történet szorosan kapcsolódik azokhoz a misztikus rajzokhoz, amelyeket Botticelli pályája utolsó éveiben, Dante Isteni színjáték című művének illusztrálásához készített, csaknem egy évtizednyi munkával. Vajon mi az igazság ezeknek a rejtélyes rézkarcoknak, különösen A Pokol térképének (Inferno) a hátterében? Miért maradtak befejezetlenek ezek a művek, és miért tűntek el hosszú időre a történelem forgatagában? Hogyan találták meg újra, és milyen felfedezések kerültek napvilágra, miután a rajzok nagy részét sikerült végre összefűzni és milliméterről milliméterre átvizsgálni? Ilyen kérdésekre keresi a választ a film, amely egy izgalmas művészettörténeti nyomozás során felfedi Botticelli Isteni színjáték-illusztrációinak titkait, feltárva egy eddig rejtett és meglepően sötét oldalát a Vénusz születése és A tavasz (La Primavera) remekművek ünnepelt alkotójának.”

2018. április 11. 18:00

Bosch – a gyönyörök kertje (spanyol ismeretterjesztő film, 90 perc, 2016., spanyol nyelven, magyar felirattal)

„Az évforduló alkalmából készült ismeretterjesztő film a rejtélyekkel övezett festő legismertebb művét, a madridi Prado Múzeum életmű-kiállításán bemutatott Gyönyörök kertjét állítja a középpontba. A zavarba ejtően részletgazdag festményt „virtuális tárlatvezetés” keretében, látványos közeli felvételekkel tárja a nézők elé, miközben neves művészettörténészek, filozófusok, írók, zenészek, művészek osztják meg gondolataikat a műről  és titokzatos alkotójáról.”

2018. április 14. 16:00

Firenze és az Uffizi Képtár (olasz ismeretterjesztő film, 95 perc, 2015
magyar nyelven)

„A művészet templomai vetítéssorozat első része, a Firenze és az Uffizi képtár egy látványos, több síkin játszódó utazás az itáliai reneszánsz bölcsőjébe, a korszak legjellemzőbb műremekeinek megismerésén keresztül. A közel húsz helyszínen forgatott film bejárja a város leghíresebb épületeit és tereit, a Medici-palotától kezdve a Szépművészeti Akadémián át a Ponte Vecchio-ig, majd Firenze leghíresebb galériája, az Uffizi-képtár kincseit, Michelangelo, Raffaello, Leonardo, Botticelli, Tiziano és további művészóriások alkotásait tárja a nézők elé. 

A játékfilmes elemekkel vegyített, virtuális tárlatvezetés rendhagyó idegenvezetője a reneszánsz patrónusok kvintesszenciája, a Simon Merrels által alakított Lorenzo de' Medici, aki minden egyes műről beszámol, apróbb jellegzetességeit is ismerteti a nézővel. Újszerű, „történetmesélő” narrációját Prof. Antonio Natali, az Uffizi képtár igazgatója és Arturo Galansino, elismert reneszánsz-specialista egészítik ki, akik a képtár számos kincséről behatóbb elemzést adnak. “Aki ismer egy műalkotást, úgy olvassa, akár egy verset vagy regényt” – von párhuzamot a különböző művészeti ágak között a professzor.

A film művészettörténeti szempontól igazi kuriózum, mivel egy felbecsülhetetlen értékű Leonardo-mű restaurációs eljárását is bemutatja. A háromkirályok imádása című, a nyilvánosság előtt 2011 óta nem látható festményt a mozinézők láthatják elsőként eredeti fényében, Marco Ciatti, a Kőtár műhelyének vehetője számol be a restauráció eredményeiről, a rejtett részletekről és az alkalmazott technikákról, amelyekre a feltáró munka során derült fény.”

2018. április 25. 18:00

Forradalom: Az orosz avantgarde születése 

 „A művészet templomai” ismeretterjesztő sorozat következő, rendhagyó epizódjában Oroszország történelmének és művészettörténetének egy rövid, ám annál jelentőségteljesebb szegmense, az 1917-es orosz forradalom és az orosz avantgárd korszak tárul fel, ritkán látható archív felvételek, műelemzések és szakértői interjúk segítségével.

Bár az irányzatot a vörös forradalom és az új kommunista állam a céljai érdekében pártolta és használta, később, alig 15 év után a sztálini diktatúra betiltotta. Az alkotások évtizedekig raktárak mélyére kerültek, ahonnan csak a hatvanas években, a nyugati érdeklődés hatására kezdtek fokozatosan előkerülni, de onnantól fogva a mai napig ható, mély és fontos befolyást gyakorolnak a művészeti mozgalmakra.

A Moszkvában, Szentpéterváron és Londonban forgatott, merész és izgalmas dokumentumfilmben olyan művészek életét és munkásságát ismerhetjük meg – műveik elemző bemutatása mellett leszármazottaik személyes beszámolóiból – mint Chagall, Kandinszkij, Malevics és még sokan mások. Az Állami Tretyjakov Galéria, az Orosz Állami Múzeum, az Ermitázs és londoni Királyi Művészeti Akadémia közreműködésével készült film olyan remekműveket mutat be, amelyek ezidáig csak ritkán léphették át Oroszország határait. Úttörőket, akik küldetésüknek tekintették, hogy egy Új Művészetet alkossanak egy Új Világnak (erre utal a film eredeti címe: New Art for a New World).”

Jó szórakozást kívánunk!

A Titanic Fesztivál nyitófilmjének, a Kutyák szigetének trailer-ével zárom cikkemet:



 

DrKónya Judit


Sixties.hu