Aktuális ProgramokNot Only For Sexagenarians

A múlt értékeinek átörökítése – színes programokkal

2017-05-01 15:58:28

„A hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng továbbadása”

Morus Tamás

Olyan gazdag a májusi hagyományőrző programkínálat, hogy külön kiadásban adom közre – a dátumok sorrendjében - a Hagyományok Háza és a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum programjait. Felhasználom az intézmények által rendelkezésemre bocsátott tájékoztató anyagot. A részletek az intézmények honlapjain találhatóak meg.

Fonó Budai Zeneház

2017. május 6. 19:00

Szatmári bilétos bál

A hajdani „bilétos”, meghívásos bálok mintájára szervezett hagyományos táncmulatságra kaptunk meghívót. A bál előtt a szatmári táncosok bemutatják a vidék jellegzetes táncait. Ízelítőt kapunk a pásztortáncokból, a csárdásból és a verbunkból.

A VI.Táncház napja programjai

Magyarság Háza

2017. május 12. 10:00-18:00

Nemzetközi konferencia a táncház- módszer külföldi adaptációjáról

A táncház-módszer, mint magyar szellemi termék – többek között - Japánban, Lengyelországban, Szlovákiában is meghonosodott. A nemzetközivé vált módszer múltjáról és jövőjéről folyik majd eszmecsere ezen a napon neves előadók bevonásával. Az előadók között köszönthetünk az Udmurt Köztársaságból, Ugandából, Norvégiából, Japánból érkezőket is. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött (www. hagyományokhaza.hu)

Liszt Ferenc tér

2017. május 13.

Élő népzene egész nap

Az Írók boltja előtt élő zenével kísért tánc- és énektanítás, gyermekprogramok, mesemondás, kézműves foglalkozások szórakoztatják az érdeklődőket.

Határtalan táncfőváros: Határon túli hivatásos néptáncegyüttesek fesztiválja

Várkert Bazár

2017. május 16. 19:00

Háromszék Táncegyüttes: Két kezem forgatta, szívem táncoltatta

Forgós-forgatós táncok világából „egy órás tánchömpölygés egy női sorssal von párhuzamot, ám a történetmesélés helyett inkább érzések, impressziók megragadására törekedtek az alkotók.”

Nagyvárad Táncegyüttes: Kata történet

„Az előadás alapja Shakespeare makrancos Katája adja, amelyhez a makacs leány archetípusának mesehagyománya is csatlakozik, többek között például az ördög és a székely menyecske története is.”

Nemzeti Színház

2017. május 17. 19:00

Maros Művészegyüttes: Imádság háború után – Táncképek az első világháború áldozatainak emlékére

„A táncjáték fontos eleme a háborús témájú magyar líra, amely kortársként éli meg és dokumentálja a művészet erejével e szörnyűségeket.” Szép megemlékezés e háború kitörésének centenáriumán az elesettekről.

Magyar Állami Nép Együttes: Megidézett Kárpátalja – Hágókon innen és túl

A Keleti-Kárpátokban és annak előterében, Kárpátalján élő népek: magyarok, ukránok, ruszinok, huculok, románok, cigányok, zsidók sokszínű tánckultúrájának bemutatása egy antológia keretében, a közös gyökerekre helyezve a hangsúlyt.

Várkert Bazár

2017. május 18. 19:00

Bekecs Néptáncegyüttes:Esszencia

Erdély néhány komoly tánchagyománnyal rendelkező települése paraszti táncait mutatják be:

 Nyárádmagyarós, Magyarszentbenedek és Magyarózd a Küküllők vidékéről, Mezőmadaras és Mezőbánd a Székely Mezőségről, Válaszút, Feketelak a Mezőségről, Méra, Bogártelke és Inaktelke Kalotaszegről.

Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes: Táncoljatok!

„A Hargita Együttes ezzel a címmel készítette el azt a műsorát, amelyben táncosok vallanak a táncról, irodalmi szövegekkel, versekkel, népdalokkal színesített alkotásukat természetesen a mozgás, a tánc fogja egységes egésszé.”

MOM művelődési Központ

2017. május 19. 19:00

Magyar Állami Népi Együttes: Apám ablakából az ég

Az előadás témája a férfivá válás, egy apa-fiú kapcsolat sokdimenziós érzelmi kötődéseit a múlt őszinte tiszteletével mutatja be. Izgalmas „kacsintás a múltba és a jelenbe.”

Szent István Bazilika

2017. május 30.

Gregorián- és folkmise Halmos Béla emlékére és Szent István tiszteletére

A Szent István mise tételeit az „Énekek Szent István királyról” c. gyűjteményből állították össze. A mise minden résztvevője követheti a liturgiát és bekapcsolódhat a közös éneklésbe a kiosztott, emlékbe hazavihető füzet segítségével. Halmos Béla, a „táncmozgalom atyja” már az 1990-es évek elején kezdeményezte ilyen „folkmise” megszervezését.

Kiállítás

Magyar Népi Iparművészeti Múzeum

2017. május 18-ig tekinthető meg az „Erdélyi gránátalmák” c. kiállítás, melyen a látogatók megismerhetik az egykori erdélyi és magyarországi főúri udvarok varróasszonyainak műremekeit, az úgy nevezett úri hímzést.

Szőttes vagy magad is …”

Szőnyegszövés – elsősorban a székely festékesek változatos kompozícióinak – bemutatása a Hagyományok Háza 20 éves szőnyegszövő tanfolyamán végzettek munkái segítségével.

A kiállítás 2017. június 3-ig látogatható.

Nyitott műhely programok

(1011 Budapest, Fő u. 6.)

2017. május 5. 16:00-20:00

2017. május 6. 14:00-18:00

Bőrművesség gyakorolása, saját bőrsaru elkészítése

2017. május 12. 16:30-18:30

Palotai rétes készítés (Rákospalotai Örökségünk Egyesület szervezésében)

Előadás és viselet bemutató

Családi rétes recept alapján rétes készítés, a nyújtás és a tekerés fortélyai.

Jó szórakozást kívánok egy kalotaszegi tánc-videóval:



 

DrKónya Judit


Sixties.hu