MozgásNot Only For Sexagenarians

Önfejlesztés Chi kung-gal 1

2017-02-22 10:02:23

„… a jövő nincs teljesen a hatalmunkban, viszont nem áll teljességgel hatalmunkon kívül”

Epikurosz

Minden Ázsiában született mozgásforma több fizikai gyakorlatok végzésénél, az emberi kiteljesedést szolgálják. Így a Chi kung is, melyről Dr. Berend Róbert - Fabók Ágnes: „Önfejlesztés Chi kunggal” c. könyvében ír.

„A Mintang Chi kung rendszerének az a célja, hogy az európai kultúra talaján állva eszközt adjon az ember kiteljesedés és szabadság iránti vágyainak beteljesítésére, és ehhez az egészség megőrzése, megszerzése az első lépés.”

Jó hír: a Mintang Chi kung az európai ember számára is követhető és hatásában az idézetben említett célokat szolgálja.

A ránk háruló feladatok hatékony végzéséhez szükséges a mozgás, még hozzá az olyan mozgás, amely olyan anyagok termelését indítja be a szervezetünkben, amelyek „a boldog kiegyensúlyozottság érzését keltik.”

Mi a Chi kung?

A Chi kung szavakban a „chi” a testünk energiarendszerét jelöli, a kung pedig „működtetést” jelent, azaz energiarendszerünk zavarainak korrigálását. A Chi mindenhol, mindenkiben jelen van, akár észleljük, akár nem. A Chi kung 10-15 perces napi gyakorlásával agyunk nyugalmi állapota elérhető. Megérezzük izmaink feszülését, azokat a testérzeteket, melyek megmutatják hol borult fel szervezetünk egyensúlya. Nagyon pozitív vonása, hogy gyakorlás közben „arra gondolhatunk és úgy, amire és ahogyan mi szeretnénk.”

Az Ezüst 12 gyakorlatsor elindíthat bennünket a Chi kung, az energiák világába.

Megjegyzés: A kínai filozófia alapjait „Betegséglélektan” rovatunkban találja meg, melynek elolvasása szükséges a Chi kung működésének megértéséhez.

A Chi kung előkészítő gyakorlatait és az energetikai gyakorlatokat  videón szemléltetjük.



Ehelyütt a gyakorlatok szimbolikájáról emlékezünk meg.

Néhány hasznos tudnivaló a Chi kung elkezdése előtt:

 

  • A gyakorlást lassú, könnyen követhető tempóban végezzük ügyelve a pontos tartásra, a test érzetekre és a vizualizációra! (Ez utóbbi – amint látni fogjuk – különböző természeti jelenségeket szimbolizál, és ezeket kell képként elképzelnünk a gyakorlás közben.)
  • A be- és a kilégzés orron át történjen, a gyakorlatok ritmusával összehangolva.
  • A befelé fordulás érdekében csukott szemmel gyakoroljunk és képzeljük el magunkat mozgás közben!

Az Ezüst 12 gyakorlatsor

Első gyakorlat: a 42 elemből álló önmasszázs, mely a chi áramlást fokozza.

Második gyakorlat: Az első mozzanat után „meghajolni az egészség előtt” gyakorlatot végezzük, mely ápolja „az őseinktől öröklött, s a vesében tárolt energiát.”

Harmadik gyakorlat: Az „önimádó macska” póz

Akár a jógában az egyes ászanáknak, itt is a mozgássort, a rá jellemző elnevezéssel illetik.

A macska a gazdagság és a jólét szimbóluma. Úgy tartják, hogy mágikus erővel rendelkezik, távol tartja a kedvezőtlen energiákat. Mozgékonyságot, fiatalos életkedvet sugároz.

Vizualizáció: „Kedves és gyönyörű vagyok, ismerem önmagamat, saját értékeimet, hibáimat. Hajlékony vagyok, rugalmas vagyok, fiatal vagyok, nyugodt vagyok. Jól érzem megam. Érzékelem a környezetemet, a változásokat, biztonságban érzem magam.”

Negyedik gyakorlat: A „Dobogó ló” póz

„A dinamikusan kitörő tűz, a yang energia megtestesítője. A kitartást, a sebességet és a gyors, fiatalos észjárást szimbolizálja.”

Vizualizáció: „Csodaparipa vagyok. Szabad vagyok, a reggeli napsütésben a zöldellő mezőn suhanok….Magam döntök a soromról. Gondolkodásom rugalmassá válik, egymástól távoli dolgok közt is felismerem az összefüggéseket. Látom a célomat… Felismerem a lehetséges alternatívákat, enyém a választás szabadság, az erő, a lendület, a kitartás, amellyel éghez tudom vinni terveimet.”

Ötödik gyakorlat: „Szeretem magam” meditáció

A meditációt a „Stresszoldás rovatban” ismertetjük majd.

Legközelebb a „Lótusz megnyitása” pózzal folytatjuk az Ezüst 12 gyakorlatsort.


ázsiai mozgásformák, chi kung


 

DrKónya Judit


Sixties.hu