StresszoldásNot Only For Sexagenarians

Szeretem magam meditáció

2017-03-16 11:58:25

„Önmagunk szeretete egy életre szóló románc kezdete”

Lord Byron

A Chi kung 12 Ezüst gyakorlata („Testi jóllét” rovatunkban, „Önfejlesztés Chi kung-gal” c. írásunkban:) beépíti a gyakorlásba a meditációt, amely a stresszoldás egyik leghatékonyabb módja.

A  Dr.Berend-Fabók szerzőpáros javasolja, hogy mielőtt belefogunk a meditációba, nézzük át az ember egyes főbb szerveinek működését és készítsünk magunknak ezekről egy sematikus ábrát is.

Íme a kb. 30-35 perces meditáció felidézése:

Elhelyezkedés

„Helyezkedjünk el meditációs ülésben (Hátracsúszunk a széken úgy, hogy a támla függőlegesen tartsa a gerincoszlopunkat.) Állunk vízszintes, kezünk a combunkon nyugszik tenyérrel felfelé. Teljes talpunk a talajon, lábfejünk párhuzamos. Vegyünk néhány mély lélegzetet, hunyjuk be a szemünket.

Légzésfigyelés és ellazítás

Forduljunk befelé, és néhány percig (Kb. 5 perc) figyeljük a légzésünket, ahogyan ki- és beáramlik a tüdőnkbe. Ne irányítsuk, csak figyeljük az áramlását.

Most a fejtetőtől kezdve végighaladunk lefelé, a lábujjakig, miközben egymás után ellazítjuk minden izmunkat.

Először a fej, majd a nyak izmait, a vállat, a kart, a törzset, a csípőz, a combot és a lábat.

Hagyjunk magunknak megfelelő időt az ellazulásra, tudatosan haladjunk végig minden testrészünkön. Akkor lépjünk csak tovább, ha az előzőt már ellazítottuk és feszültségmentesnek érezzük.

Koncentrálás egy kellemes emlékre

Amint testünk ellazult állapotba került, keressünk emlékeink közt egy olyan eseményt, élményt, amely nyugalommal és boldogsággal töltött el. Koncentráljunk erre a kellemes emlékre, és érezzük, ahogy körülleng minket. Időzzünk el ennél néhány percig. Koncentráljunk az érzésre, és a homlokunk közepén, a harmadik szem magasságában húzzuk be ezt az érzést az agyunkba, érezzük, ahogyan kitölti, megnyugtatja, és mosolyodjunk el, ha megéreztük. (kb. 12 perc)

Egyes szervek feltöltése

Ezután továbblépünk az egyes szerveinkre, minden szervnél kb. másfél percig időzünk. A tüdőnél kezdjük. Először vizualizáljuk a tüdőnket, és érezzük, hogy kitölti ez a jó érzés, és ugyanazt a kellemes érzést sugározza felénk, mint ami az agyunkban is jelen van. Koncentráljunk erre az érzésre, majd mosolyogjunk rá a tüdőnkre. Fontos, hogy meditáció közben ne csak gondolatban, hanem valójában is elmosolyodjunk. A mosollyal elfogadjuk azt a jó érzést, lazaságot és nyugalmat, amelyet tüdőn sugároz felénk.

A tüdőnknél leírtakat a többi szerveinknél is végezzük el a következő sorrendben: szív, máj és epe, gyomor és nyombél, lép, vese és húgyhólyag, vékonybél és vastagbél.

Amint végigértünk az egyes szerveken, koncentráljunk a teljes testünkre és érezzük, hogy minden porcikánkat kitölti az a kellemes, nyugodt érzés, amelyet szerveink sugároznak felénk.

Utána újra menjünk végig a fent említett sorrendben egy-egy percig szerveinken. Rámosolygunk, és megkérjük, hogy jól és egészségesen működjön. Amint végigértünk, koncentráljunk ismét a teljes testünkre. Köszönjük meg testünknek, hogy értünk dolgozik, mosolyogjunk önmagunkra, és kérjük meg, hogy minden szervünk összehangoltan, egészségesen dolgozzék. Érezzük, hogy szeretjük magunkat!

Mantrázás

Mosolyogjunk, és ismételjük (kb. 5 percig) a következő mantrát:”Szeretem magam, jól érzem magam, szeretem magam, jól érzem magam.”

Visszatérés a jelenbe

Hagyjuk abba a mantra ismétlését. Behunyt szemmel mozgassuk meg karunkat, vállunkat, kezünket. Üldögéljünk így 2-3 percig, és gondoljuk végig a meditációnk közben felmerült érzéseinket. Lassan nyújtózkodjunk, kinyithatjuk a szemünket.”

Váljék kedves egészségetekre!


meditáció, stresszoldás, keleti feszültségmentesítő technikák


 

DrKónya Judit


Sixties.hu