BoldogságNot Only For Sexagenarians

A boldogság elérésének apró trükkjei

2020-09-18 11:38:09

„Hagyd, hogy a mosolyod megváltoztassa a világot, de ne hagyd, hogy a világ megváltoztassa a mosolyod!”

Buddha

Ki ne szeretne boldog lenni? De hogyan? Sokan kutatják a tartós boldogság titkát. Köztük Richard Wiseman:”59 másodperc – Egy kis ésszel sokra mész” c. könyvében is kínálja nekünk a gyors változtatás receptjét – többek között – a boldogság elérésére is.

Az, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben, hogy élvezzük az életet, az annak is a függvénye, hogy mennyire vagyunk sikeresek szakmánkban és magánéletünkben. Sonja Lyubomirsky boldogságkutató kísérletei azt igazolták, hogy „a boldogság a sikernek nem csupán következménye, hanem oka is.” 250 ezer kísérleti személy adatait dolgozta fel, és meglepő eredményre jutott: „a boldogságtól az emberek barátságosabbak és önzetlenebbek lesznek, jobban kezelik a konfliktusokat, és az immunrendszerük is megerősödik, … kapcsolataik sikeresebbé válnak, … az egyes egyének karrierjüket kiteljesedettnek tartják, valamint hosszabb életet élnek, jobb egészségben.”

A kutatások nem meglepő módon azt igazolják, hogy „több pénzzel” boldogabbak lehetünk, - így érzünk talán valamennyien - de az már váratlanabb megállapítás, hogy vajon mitől van az alábbi eredmény: „Ha az emberek az alapvető létfeltételeiket képesek megteremteni, az efölötti bevétel növekedése már nem eredményez lényegesen jobb életet.” Vajon miért?

Ennek az oka igen egyszerű: meg van az az egyszerű képességünk, hogy hozzá tudunk szokni a jóléthez.

De akkor „mivel lehet a legjobban hosszú távon mosolyt varázsolni az arcunkra”?

Sajnos a rossz hír az, hogy a boldogságérzet 50%-ban a genetika által meghatározott, így nem változtatható. 10% a körülmények (pl.iskolázottság, jövedelem, házasságban él-e valaki vagy egyedülálló) függvénye. De igen jó hír, hogy 40% azon múlik, hogyan gondolkozunk magunkról és másokról.

Segít-e a pozitív gondolkodás?

Richard Wiseman utal egy kutatásra, mely arra végeredményre jutott, hogy a negatív gondolatok elnyomása, azaz a pozitív gondolkodás éppen növeli a boldogtalanságot. Egy Dosztojevszkij idézetre kellett gondolniuk a kísérletben résztvevőknek: „Próbáljunk csak arra feladatra összpontosítani, hogy ne gondoljunk a jegesmedvére! Mindenki meglátja, hogy az az átkozott jószág minden percben eszünkbe jut majd.” És Dosztojevszkijnek igaza volt! Ha egy meghatározott gondolatot el akarunk nyomni, éppen ez a gondolat nyomja el a többit.

A rövid távú örömködések – buli, hobbi, társas élet – hosszú távon nem hoznak boldogságot.

Mivel érhetjük hát el a tartós boldogságot?

Wiseman figyelmünkbe ajánl egy a kutatások szerint célravezető módszert: a tökéletes naplóvezetést. A traumatikus élményeink kezelését vizsgáló kísérletekből az derült ki, hogy bár jónak tűnik bánataink, frusztrációink kibeszélése, a negatív érzelmek megosztása mással, nem segíti a megbirkózást e negatív élménnyel.

Mi az oka annak, hogy a szóbeliséggel szemben az írásbeli negatív élménymegosztás sokkal hatékonyabb? A válasz egyszerű: írás közben strukturáljuk a történteket, ami közelebb visz a megoldáshoz. Nagy különbség van a között, hogy hálás pillanatinkat, bosszús perceinket vagy napi történéseinket vetjük-e papírra. Beigazolódott, hogy azok, akik boldog perceikről emlékeztek meg – „a nyári naplementétől barátaik nagyvonalúságáig” – boldogabbnak, jövőjüket tekintve optimistábbak, sőt egészségesebbek lettek.

Ugyancsak boldogságnövelő faktor, ha gyakorta néhány percet eltöltünk az ideális jövő elképzelésével vagy olyan szeretetteljes írással, melyben azt írjuk le, hogy partnerünk miért jelent sokat számunkra.

Wiseman konkrét naplóvezetési tanácsai

A hét 5 napján, néhány percben az alábbiakat vessük papírra:

Hétfő – hálaadás

A hála bármire vonatkozhat: támogató családra, jó barátokra, jó egészségre, szép emlékekre, apró élményekre pl. finom kávé, egy mosoly, egy szép virág megszagolása. Az elmúlt hetekből 3 ilyen dolgot jegyezzünk fel.

Kedd – szép napok

Elevenítsük fel életünk legboldogabb korszakát, amikor elégedettek, szerelmesek voltunk, gyermekünk született vagy egy jó koncertet, kellemes kirándulást, élvezetes baráti együttlétet. Egyetlen ilyen élményt idézzünk fel, és írjuk le, hogyan éreztük akkor magunkat.

Szerda – fantasztikus jövő

Lássuk magunkat az elképzelt jövőben, a keményen megdolgozott cél elérésével. Képzeljük el, hogy azzá váltunk, akivé szerettünk volna.

Csütörtök – Kedves XY!

Gondoljunk valakire, aki kedves nekünk. Képzeljük el, hogy csak ez az egy esélyünk van arra, hogy elmondjuk neki, mennyire szeretjük, milyen nagy hatással van az életünkre.

Péntek – helyzetértékelés

Írjunk le 3 jól sikerült dolgot, ami a héten történt! Lehetnek ezek apró örömök is pl. megvettünk valamit, amire vágytunk, vagy találtunk parkolóhelyet.

Wiseman még egy további fontos kutatásokon alapuló megállapítást tesz: az élményekre  fordított költekezés boldogságnyújtás szempontjából sokkal kedvezőbb az árucikkek vásárlásánál, ilyenkor ugyanis mások társaságában töltekezünk fel. Emellett az árucikkek előbb-utóbb elavultak lesznek, elveszítik vonzerejüket. Ha már vásárolunk, nagyobb boldogságot okoz, ha másoknak veszünk valamit.

A szerző „Kapd össze magad!” c. kötetében a „mintha elv” alkalmazása mellett tesz tanúbizonyságot: „A mintha- elvvel kapcsolatos vidámsággyári kutatásokból jól látható, hogy ha fel akarjuk vidítani magunkat, nem a vidám gondolatok fognak segíteni. Sokkal gyorsabb és hatásosabb, ha elkezdünk vidáman viselkedni: mosolyogni, ruganyosan járni, felszegni a fejünket, jó dolgokról beszélni, táncolni, énekelni vagy bármi olyat csinálni, amit szeretünk.”

Összefoglalásképpen

Egyszerű tehát a trükk: saját viselkedésünkkel bármikor tudunk boldogságot csiholni magunknak, nem kell a csodára várni. Ráadásul a csoda pl. egy új ház, egy álomautó, a fizetésemelés csak rövid távon hoz boldogságérzetet, mert hozzászokunk. (Ezt a pszichológia hedonista habituációnak nevezi.) Ha új hobbiba kezdünk, új embereket ismerünk meg, megtanulunk valamit – az agy „változó pozitív élmény formájában olyan táplálékot kap, amely megakadályozza a megszokást, és meghosszabbíthatja a boldogságot.”

Íme a recept! Kis erőfeszítéssel elérhetjük az áhított boldogságot!

És egy boldogságot árasztó kép:


 boldogság, siker, boldog élet


 

DrKónya Judit


Sixties.hu