BetegséglélektanNot Only For Sexagenarians

A fejfájás és a migrén kezelése természetes módszerekkel

2019-07-27 19:26:23

„Az egészséggel nem lehet büntetlenül rablógazdálkodást folytatni”

Maria Treben

A klímaváltozás igen extrém, hirtelen változásokat hoz az időjárásban világszerte. Szegény szervezetünk sokszor reagál erre fejfájással vagy migrénnel. Mivel egyre inkább napi gondunk lehet az időjárás kiszámíthatatlansága, nincs más eszközünk, - mint ellenszegülve a gyógyszergyártók tukmálásának a szinte megjegyezhetetlen nevű és számú fejfájásgyógyszerek bekapkodása helyett – visszafordulni a természet patikájához, melyet Maria Treben is ajánl „Fejfájás és migrén” c. könyvében.

Maria Treben a XX. század egyik jelentős gyógynövény kutatója, akit már gyermekkorában megfertőzött a természet és a növények szeretete. Régi recepteket próbált ki, gyűjtött gyógynövényeket, eszenciákat készített. Hitvallása volt, hogy az egészségért tenni kell, elsősorban a természet erejével.

A természetes védettség a víz erejével

Az egészség alapja a természetes védettség, az edzettség kialakítása, a jó vérellátás és az anyagcsere. Ehhez javasolja az otthonunkban is megvalósítható Kneipp-kúrát. Egy mosdó vagy egy kád vagy két térdmagasságú vödör és egy fürdőhőmérő szükségeltetik mindössze hozzá. Ide idézzük a felsőtest mosása és a karfürdő hideg vízzel c. részt, melyek mindenki által megvalósítható, legegyszerűbb módok. Kiválóan alkalmazhatóak a fejfájás és a migrén esetében is.

A felsőtest mosása

Friss, hideg vízbe mártott, nem teljesen kicsavart durva tapintású törülközővel először a jobb kézhátat mossuk le, majd a jobb kar külső oldalán át haladunk a vállhoz és a belső részen vissza. A tenyér belső oldalán végighaladunk felfelé a kar belső oldalán, megmossuk a hónaljat, a nyakat, a mellet és a hasat. Utána ugyanígy járunk el a bal karral is. A lemosás nem több mint két perc.

Karfürdő hideg vízzel

Mosdókagylóba felsőkar közepéig hideg vizet engedünk. Figyelünk arra, hogy a helyiség, a test és a lábak meleg legyen. Az ujjhegyeket, kézfejet, alsókart és felsőkart belemerítjük a vízbe, addig benne tartjuk kb. 20-30 másodperc, amíg erős összehúzó vagy meleg érzés és enyhe kivörösödés nem jelentkezik. Utána a szárítás következik, majd néhány karlendítés, hogy a vérkeringés beinduljon. A karfürdőt lehet meleg vízzel vagy a két víz hőmérséklet váltogatásával is végezni.

Néhány szó a fejfájásról

Számtalan oka lehet, így egy alapos kivizsgálás szükséges akkor, ha többször keseríti meg életünket. A szokásos fejfájásokat elsődleges és másodlagos fejfájásokra oszthatjuk.

Az elsődleges fejfájás

  • Ér-problémához kapcsolódik pl. migrén,
  • Izom-összehúzódás, merevség okozza pl. rossz testtartás, stressz,
  • Állkapocsfeszültség miatt alakul ki pl. rágóizom-merevség, fogcsikorgatás,
  • Fejsérülés miatt következik be pl. baleset.

A másodlagos fejfájás

  • Agydaganat,
  • Magas vérnyomás,
  • Agyér-rendellenesség,
  • Agyvérzés,
  • Agyhártyagyulladás,
  • Túl alacsony vérnyomás,
  • Idegfájdalom,
  • Szénmonoxid-, alkohol-, és nikotinmérgezés.

Ezek kezelésével általában a járulékos fejfájás megszűnik.

Néhány szó a migrénről

Nem pontosan tisztázottak az okai, de elsősorban az ér problémák okozta betegség. „A véredény, többnyire az artéria összehúzódik, az átáramló vér olyan erősen kitágítja az érfalat, hogy ingerli, begyullad és fáj. Ha a vér az agyba áramlik, lüktető fájdalmat érzünk.”  A fájdalom jellemzője, hogy visszatérő, általában csak a fej egyik oldalára koncentrálódik. Neve is innen ered, hemicrania” (félfejű) szóból. A szemtől távolra, főleg lefelé sugárzik az egyoldalú migrén. Alkalomszerűen lehet kétoldali is, ilyenkor a fejtető és a homlok területén jelentkezik leginkább, a szemekben és azok mögött, a koponya belsejében. A migrén rohamokban tör ki, gyakran idegzavar pl.látászavar előzi meg, szédülés, zavartság, kábaság, émelygés, hányás társulhat hozzá. A véredények megbetegedése mellé az alábbi kiváltó feltételek is társulhatnak: mindennapi rutin megváltozása, túl kevés vagy túl sok alvás, idegesség, zaj, fény, bizonyos ételek (pl. penészes sajt, citrusfélék, bab), szagok pl. parfüm, időjárás, megerőltetés.

Maria Treben azonban még egy érdekes okra világít rá, és ez pedig a páciens maga. A migrénben szenvedőt tépelődés, félelem jellemzi. Munkájában, magánéletében lelkiismeretes, gondos, túlterhelhető, mert nem mond nemet. Ha elfogy az ereje, az elvárt teljesítmény és a tényleges teljesítési képesség közötti aránytalansághoz vezet, melyre migrén rohamokkal válaszol a szervezet. Ezért pihenésre, életkörülményei átgondolására van szükség, hogy felismerje a stressz eredetét. Amíg a változtatandókat megtesszük, enyhítsük a fájdalmakat.

Lássuk a gyógynövényes kezelés módszereit!

Bevetésen a természet erőforrásai

Maria Treben elsősorban gyógynövényteákat ajánl, melyeket az alábbi módon kell elkészíteni:

Csészénként egy púpozott teáskanál teafüvet leforrázunk, fél percig állni hagyjuk, majd kortyonként megisszuk.

Fejfájásra és migrénre kitűnő a cickafark, a csalán, a galagonya és a kankalin tea.

Általános gyengeségre napi egyszer legalább, a zsurlótea vethető be.

Étvágytalanságra a galagonya tea kiváló, naponta két csészével fogyasztandó.

Fáradtságra a bormentát ajánlja, max. napi 3 csészével.

A könyv a felhasználók tapasztalatainak felhasználásával erősíti meg a fenti és további teák és eljárásmódok alkalmazását. Emellett gyógynövény-leírásokat is közre ad a szerző. Ismereteinket lazító, masszázs és gimnasztikai gyakorlatokkal is gazdagítja.

És még egy remek ötlet: kávé helyett egy csésze kakukkfű tea reggelente igazi csodát tesz a hangulatjavításban!

Egy egészséges tea képével invitálom kedves olvasóimat az egészségmegőrzésre:


 gyógynövények, fejfájás, migrén


 

DrKónya Judit


Sixties.hu