KortalanságNot Only For Sexagenarians

Hogyan legyünk matuzsálemek?

2016-08-15 03:19:17

„Az embernek három korszaka van: ifjúság, felnőttkor és a „remekül nézel ki.”

( Sándor György „humoralista”)

Ahhoz, hogy lendületes hatvanasok, hetvenesek, nyolcvanasok, akár százasok legyünk nem kerülhető el annak megismerése, hogy mit tesznek és tettek a tartalma, hosszú élet megéléséért a szép-kort megélők. Ez adhat hitet ahhoz, hogy lehet negatív gondolatoktól mentes derűs öregkort elérni. 

Nézzük meg hát, hogy Dan Buettner hosszú életkor kutató milyen megfigyeléseket tett a világ un. Kék zónáiban, azaz „Földünk azon vidékein, ahol szembeszökően sokan érnek meg magas kort, ahol nyolcvan, kilencven, olykor százesztendősen is megőrzik egészségüket, életerejüket az emberek.” A megszerzett „titkokat” a National Geographic támogatásával megjelent „ A hosszú élet oázisai” c. könyvében tette közzé, mely magyarul is megjelent a Geographia Kiadó gondozásában. Az író 4 helyszínen vizsgálódott és interjút készített 100 év feletti emberekkel: Szardínián, Okinawán (Japán), a kaliforniai Loma Lindán, és a Nicoya félszigeten, Costa Ricán.

A tudósok szerint megfelelő életmóddal 10 évvel hosszabb élettartamot érhetünk el és a mi még fontosabb: nemcsak vegetálva, tengődve, hanem kedvező életminőségben.  

De mi is az öregedés?

Robert Kane, M.D., a minneapolisi Minnesota Egyetem Idősödési Centrum igazgatója szerint : „az öregedés az az időszak, amikor a mérleg nyelve a környezet felé hajlik. Az öregedéssel azonosított törékenység tulajdonképpen az autonómia elvesztése, kevésbé leszünk ellenállóak a külső behatásokkal szemben.”

Steven N. Austad, Phd. szerint – az öregedés sejt alapú és molekuláris működését kutatja a San-Antonio-i Texas Health Center Egyetemen – az öregedést a fizikai képességek folyamatos elvesztésével jellemzi.

A kutatók megállapítják, hogy többféle elmélet van az öregedéssel kapcsolatban, van, aki a génekben keresi a magyarázatot, van aki az életút során felhalmozott toxinokban, van aki a hormonháztartásunkban. Akármelyik elméletet is fogadjuk el, öregedni „muszáj”.   

Vavyen Fable igen szellemesen jegyzi meg: „Az a jó az öregségben, hogy már nem halhatok meg fiatalon.”

A 4 Kék Zóna receptje eltéréseket mutat, de Buettner összefoglalja azokat a tanulságokat, melyeket mi is eszünkben tarthatunk akkor, amikor törekszünk a tevékeny, egészséges öregkorra. Ha jól sáfárkodunk erőinkkel, lehetőségeinkkel, akkor reményünk lehet a jó éveink maximálására. A WHO meghatározása szerint a középső felnőttkor (45-65 év), a késői felnőttkor (65-75 év), míg az időskor 75-90 évig tart, és csak utána – ha megéljük- léphetünk az aggkorba. Így jókedvre deríthet, hogy még sokáig csak a felnőttkorba tartozunk akkor is, ha a társadalom már sokszor idősnek titulál bennünket.

Ennek megfelelően – megszívlelve a 100 év felettiek tanácsait – tevékenyen és egészségesen, szorongás mentesen élvezhetjük mindennapjainkat. Kövessük az angol mondást: „Sohasem vagy túl öreg ahhoz, hogy fiatal legyél.”



A 4 Kék Zóna tapasztalatait folyamatosan közöljük. Elsőként majd Szardíniára kalauzolunk Benneteket.

Reméljük, várjátok!


 kortalanság, anti aging, öregedés


 

DrKónya Judit


Sixties.hu