KortalanságNot Only For Sexagenarians

Én már sejtem a hosszú élet titkát! 1.rész

2019-03-30 17:35:44

„Az egészség eszköz a boldogsághoz. Önmagában nem garantálja a boldogságot, de szükséges hozzá”

Lenkei Gábor

Már több cikkben foglalkoztunk a mindnyájunkat érintő és foglalkoztató, egészségünket fenyegető problémákkal, melyek mind-mind civilizációs betegségek. (angolul: NCP, azaz non- communicable diseases, nem-fertőző betegségek) Paul Clayton professzorról is tettünk már említést, aki majd 40 éven át kutatja a tápanyagok és az egészség kapcsolatát. Megállapította, hogy „az NCP-k 90 %-a az életmódnak és az étrendnek köszönhető, és jelentős részük elkerülhető lenne. Vajmi kevés közük van az öregedéshez, amely az élet természetes velejárója. Valójában azonban sokkal inkább a krónikus, szubklinikai gyulladás az ok, amely egyáltalán nem természetes és elkerülhetetlen.” Clayton megállapításai azért is úttörő jelentőségűek, mert a betegségeket okozó gyulladások a szervezet bármely szervében, szövetében előfordulhatnak speciális betegségeket okozva. Aszerint, hogy a gyulladás hol rombol, beszélhetünk ízületek esetében – arthorozisról, csontok esetében csontritkulásról, artériákban érelmeszesedésről, a szívben magas vérnyomásról, a vénákban visszérről vagy aranyérről, ha a hörgőkben, úgy asztmáról, a májban májgyulladásról, az agyban a különböző neurológiai betegségekről, úgy, mint a depresszió, az Alzheimer kór, a Parkinson kór.

„A krónikus gyulladásra úgy tekintünk, mint majdnem minden korral összefüggő betegség okára, és ezért van, hogy párosítjuk a gyorsabb öregedéssel.”  Paul Clayton aggasztónak tartja, hogy a már megbetegedett szervezetet gyógyszerekkel próbálják gyógyítani, ami csak a tünetek csökkenését jelenti, de „egyik mai gyógyszer sem a krónikus gyulladást célozza.”

Lássuk, hogyan alakul ki a gyulladás!

Ha az étrendben túl sok a növényi olajokból (napraforgó, kukorica, szója) származó OMEGA 6 gyulladás-fokozó zsírsav, és kevés a tengeri ételekből származó gyulladás-gátló OMEGA 3, akkor a gyulladásfokozók győznek. Még hozzá nem kiütéssel, hanem lassan, alattomosan, de progresszíven bomlasztják el a szöveteket a csontokban, az izületekben, az érfalakban, a bőrben vagy bármely más érintett szövetben. Amikor a bomlasztás már tünetekkel jár, megjelennek a civilizációs betegségek.

Melyek a gyulladás kialakulásának következményei?

„A krónikus gyulladás toxikus állapotot idéz elő a mitokondriumban, (a sejtek lélegzésében és anyagcseréjében résztvevő sejtszervecske) amely a sejt erőműve: energiát termel ahhoz, hogy életben maradjunk, hogy fenntartsuk testhőmérsékletünket, és hogy mozogjunk.” Az izmokban levő mitokondriumok sérülése izomsorvadáshoz, izomtömeg-vesztéshez vezet, amely hozzájárul az anyagcsere elöregedéséhez pl. cukorbetegség kialakulásához. Egy további negatívum: a sejtosztódás gátlása, szövetelhalás, a telomerek rövidülése. Mindösszesen: a várható élettartam akár 8 évvel is csökkenhet!

Mit tegyünk?

Clayton szerint a gyulladáscsökkentő étrendnek 3 alappillére van, mind a három részben természetes élelmiszerekkel és táplálék-kiegészítőkkel érhető el, különös tekintettel arra, hogy pl. a polifenolok úgyszólván eltűntek természetes táplálékainkból, míg a gyulladást okozó élelmiszerek fogyasztása napról-napra nő. Túl sok olajban sütött, grillezett, feldolgozott ételt eszünk, túl sok sót, alkoholt fogyasztunk, és ráadásul sokan dohányoznak is.

E három alapvető táplálkozási elem:

  • OMEGA 3 zsírsavak
  • Polifenolok
  • Béta 1-3, 1-6 glükánok

Milyen természetes módon fogyaszthatunk ezekből:

  • OMEGA 3: halakból, úgy mint a vadlazac, makréla, hering, tonhal szardínia, kagyló, rák.
  • Polifenolokat tartalmaznak a gyümölcsök, főként az áfonya, málna, szeder, fekete ribizli, eper, cseresznye és a zöldségek közül elsősorban a brokkoli, spárga, cékla, mángold, spenót, káposzta, gombák.
  • Béta glükán (poliszacharidok) 1-3, 1-6-ban gazdagok a gombafélék és az élesztő.

Legközelebb a táplálék-kiegészítőkkel foglalkozunk majd, mert sajnos a szükséges napi mennyiség ezekből az elementáris összetevőkből természetes módon nem igen biztosítható. Ez részben azért is nehézkes, mert egyrészről nagyon nagy volna a napi mennyiség, másrészről a gyümölcsök és zöldségek manapság nagyon sok vegyi elemmel fertőződnek, részben azért, hogy megérjenek, részben, hogy a kártevők ne pusztítsák őket, harmadrészről, mert bélrendszerünk nincs olyan állapotban, hogy felszívja a szükséges anyagokat.

Most Clayton professzor egyik videójával zárjuk cikkünket:



 

DrKónya Judit


Sixties.hu