KortalanságNot Only For Sexagenarians

Elő a centivel!

2019-03-23 17:35:43

„A kiegyensúlyozott táplálkozás éppoly létfontosságú, mint magának az élelemnek a megléte”

John Wiseman

Valószínűleg igen kis százalék környezetünkben az a felnőtt, aki – akár még vékony is lehet – a hasán nem hord párnácskákat. Sajnos a „párnácska” nem csupán esztétikai kérdés. Összefügghet a hasi zsír túlzott mértékével, és megbetegíthet.

A zsigeri zsírok

A Házipatika.com hasábjain Zádrovich Alíz cikke rámutat arra, hogy mire figyeljünk. Dr. Tóth Tamás obeziológus, fogyókúrás szakértővel folytat interjút ezen kérdésről. Megtudhatjuk belőle, hogy a máj, a szív, a vesék, a hasnyálmirigy zsírokkal van védve. Ezeket viszceláris vagy zsigeri zsíroknak nevezik. De nem mindegy a mennyiségük!  Már 5-6 kg felesleg is növeli a zsigeri zsír kockázatát! A zsigeri zsír hormonszerű anyagokat termel, mint pl. a stressz-hormon, a gyulladási faktorok, amelyek súlyos, sokszor halált okozó betegségeket is okozhatnak. Pl. stroke, infarktus, cukorbetegség, depresszió, demencia.

Mik a hasunkat rossz színben feltüntető párnák kialakulásának okai?

Ide sorolhatjuk a stresszt, az ülőmunkát, a sok telített zsír és a finomított szénhidrátok fogyasztását, az alvás- és mozgáshiányt. Így jóformán mindenkit érinthet.

Hogyan mérjük?

A varázsszóként használatos BMI-index nem ad információt! De a centi, az igen! A nőknél 80 cm, férfiaknál 90 cm a bűvös határ a derékmérésnél. Angol kutatásokra hivatkozva találtam olyan mérési lehetőséget is, hogy a testmagasságot megfelezzük, és ez képezi a normál derékbőség határát. Nőknél a 89 cm, férfiaknál a 101 cm-es derékbőség már komoly veszélyt rejt magában. Aki nem hiszi, MRI vagy CT segítségével kimutathatja meglétét.

Jó hír: életmód változtatás

Dr. Tóth Tamás kétirányú változtatást javasol, a mozgás és a táplálkozás területén.

„A viszceláris zsírnak aktívabb a keringésük, jobban reagálnak a hormonális változásokra, és a zsírbontó enzimek is jobban hatnak rájuk. Főleg a könnyű aerob mozgások csökkentik mennyiségüket, pl. futás, úszás, biciklizés.”

Emellett javasolja a táplálkozásbeli változtatásokat: alacsonyabb glikémiás indexű szénhidrát fogyasztás a gyorsan felszívódó, finomított szénhidrátok helyett. A telítetlen zsírok előtérbe kerülése ugyancsak fontos. Több rostot kell fogyasztani, mely az egyenletes tápanyag felszívódást segíti, így a zsírok nem raktározódnak el. Nem felejtkezhetünk meg a minőségi alvásról és a stressz csökkentéséről sem. Ezeket a tanácsokat unos-untalan ismétlik a szakemberek, mégis kevesen változtatnak.

A Femina.hu további beton-biztos módszereket is ad a zsírégetéshez. Több fehérje fogyasztása kiváltja az édességek utáni vágyat. Így a sajtok, a halak, a főként szárnyas húsok, a diófélék, a tojás és a hüvelyesek képezhetik az ételfogyasztás törzsét. Javaslatuk napi 1-2 teáskanál almaecet fogyasztása. Napi 1-2 kiskanál kókuszzsír, olívaolaj és avokádó szintén jó választás. Itt is szerepel a sok rost-fogyasztás, a napi min. 7 órás alvás a „menüben”. A koffein jótékony hatású lehet, 3-11%-kal növelheti az energia leadását. Komoly figyelmet kell fordítanunk a vas táplálékbevitelére is máj, mák, magvak és aszalt gyümölcsök formájában. A javasolt erősítő edzések helyett – különösen fogyásra ítélt személyeknél – az ugyancsak említett 3x20 percnyi magas intenzitású edzés javasolható, mely 3 hónap alatt 2 kg súlyvesztés mellett 17%-kal csökkenti a hasi zsír mennyiségét.

Fogjuk hát a centit és szembesüljünk teendőinkkel! Így kerülhetjük el azt, hogy a betegségeinkkel való foglalkozás töltse ki gondolatainkat, és a gyógyulásra kelljen fordítani szabadidőnket, ahelyett, hogy élveznénk az életet.

Egy inspiráló, zöldséges képpel búcsúzom: 


 egészség, saláta, zöldségek, gyümölcsök


 

DrKónya Judit


Sixties.hu