KortalanságNot Only For Sexagenarians

A titokzatos második keringési rendszerünk

Our mysterious second circulatory system

2023-02-22 10:38:32

“Ha az immunrendszert simán bonyolultnak nevezzük, az olyan, mintha a Mount Everest megmászását a természetben tett laza sétának tartanánk. Az immunrendszer az általunk ismert legösszetettebb biológiai rendszer, az emberi agyat nem számítva.”

Philipp Dettmer

Sokat beszélünk napjainkban az immunrendszerünkről - különösen a COVID óta. Foglalkoztunk már a bélrendszer, a mikrobiom rendben létének kiemelkedő jelentőségével, de a nyirokrendszerről még nem sok szó esett.

Annyit bizonyára tudunk, hogy szervezetünk második keringési rendszere, innen származnak az immunsejtek. Ha nem működik rendesen, számos problémával szembesülhetünk. 

A nyirokfolyadék tápanyagokkal és oxigénnel látja el a sejteket, de ha a keringésében zavar áll be, felhalmozódnak a mérgek és egyéb káros anyagok a szervezetben. Ez a felhalmozódás azért is fordulhat elő, mert a nyirokrendszer olyan keringési rendszer, melynek nincs keringető szereplője, mint az érrendszernek a szív.

Hogyan működik ez a rendszer?

A myrobalanmed.hu oldalon nagyon értehető módon világítják ezt meg számunkra. “ A nyirokrendszerre tekinthetünk úgy, mint testünk “szemétszállítójára”, hiszen a kötőszövetekbe jutó folyadékokat ( salakanyagok, sejttörmelékek, fehérjék, baktériumok) összegyűjti és megszűri…A folyadékot a nyirokcsomók átszűrik, ezután visszajut a véráramba.” Jó ha tudjuk, hogy napi 2 liter nyiroknedv áramlik bennünk. Az áramlást az izmok és a bőr mozgása biztosítja. Ezért is alapvető a mozgás, hiszen az izmok mozgásával a nyirokfolyadék kipréselődik a kötőszövetekből.

Mi a nyirokpangás oka?

Első okként rögtön felsorolhatjuk a mozgáshiányt. De a helytelen táplálkozás, a kötőszöveti gyengeség, az alkohol, a dohányzás, a túlsúly szintén előidézheti.

Hogyan jelentkezik?

A nyiroködéma vizesedésként jelentkezik, leggyakrabban az alsó lábszárban. Duzzadás, bőrpír, puffadt, fénylő bőr jellemzi, de a végtag érzékenysége és fájdalom is kisérheti. Egyes gyógyszerek mellékhatása is okozhat ödémát, pl. egyes gyulladáscsökkentők pl. aszpirin, egyes magas vérnyomás gyógyszerek.

Hogyan kezelhető?

Először az okát kell megkeresni, mert a visszatartás lehet pl. pangásos szívelégtelenség, veseműködés zavara vagy hormonális problémák következménye is. 

A hazipatika.hu szerint: “Az egyik tüneti kezelési mód a vízhajtás. Ez segít a vesének kiüríteni a szervezetből a folyadékot. Ez általában rövid távú megoldás, lehet mellékhatása (hosszútávon főleg), mint pl. a kiszáradás, a fokozott vízvisszatartás és a vesekárosodás.” A vízhajtás történhet a természet erejével, kálium gazdag gyógynövények és fűszernövények fogyasztásával: friss petrezselyem, csalán, gyermekláncfű teaként, édesköményolaj, zeller, spárga, uborka, hagyma.

Fontos azonban, hogy vérhigító vagy szívre-keringésre ható gyógyszerek szedése esetén a gyógynövények használata is megbeszélendő a kezelőorvossal!

Mozgás és egyéb praktikák

Célszerű a lábat felpolcolni, éjjel párnát tenni alá, hogy a szívnél magasabb helyzetben legyen, kompressziós zoknit viselni és tornagyakorlatokat végezni pl. bokakörzés, lábemelés. A laza ruházat viselése is ajánlott a folyadékáramlás segítésére.

A táplálkozásban Szarka Dorottya dietetikus a következő tanácsokat adja: a kevés só, a magnézium és a B6 vitamin bevitelének növelése kiemelt fontosságú. Magnézium forrás a bab, a dió, a teljes kiőrlésű gabona és a leveles zöldségek. B6 vitaminban dúskál a banán, a földimogyoró és a burgonya.

A káliumfogyasztás (napi 3500 mg) is lényeges, de vízhajtó szedése esetén konzultálni kell a kezelő orvossal. Kálium tartalmú élelmiszerek fogyasztásával lehet segíteni a kellő káliumbevitelt. Pl. dió, szója, bab, búzakorpa, mák, földimogyoró, mazsola, csirkemell.

Csökkenteni kell a feldolgozott élelmiszereket az étrendünkben, mert az a napi szükséges sómennyiség drasztikus növekedését eredményezi, ami vízvisszatartással jár. A majoranna, oregano, és a bors bátran használható az ételek kevesebb só tartalmának ízbeli kiegyensúlyozásához.

Egy egyszerű, de nagyszerű módszer: több víz ivása

A szervezetünk 70%-a vízből áll. Ha keveset iszunk, a szervezet a vizet visszatartja, hogy az élettani folyamatokat biztosítani tudja. Ezért a napi folyadékbevitel megfelelő rendezése segíthet az ödéma megszüntetésén.

Kevesebb koffein és alkohol

Mindkettő dehidratál, ha túlzásba visszük. Napi 1-2 csésze kávé vagy koffeines tea még nem okoz gondot a nyirokrendszerben, éppúgy, mint az 1-2 dl alkohol, leginkább száraz vörösbor formájában.

Több fehérje!

A főétkezés ne legyen fehérjeszegény. A hús mellett a tojás, a túró, az enyhén sózott sajtok, a halak, olajos magvak, száraz hüvelyesek bevethetők a fehérjepótlásba. A túlzott fehérje fogyasztás azonban kerülendő ödémásodás esetén, “mivel a nyiroködéma fehérjében gazdag ödéma, így a túlzott fehérjebevitellel… csak olajat öntünk a tűzre!”

Fentiekből az szűrhető le, hogy a megfelelő táplálkozás és mozgás a nyirokrendszer működésének is feltétele. Nincs más hátra, mint változtatni, ha szükséges életmódunkon.

Ehhez sok kitartást és jó egészséget kívánok!


immunrendszer, ödéma, nyirokrendszer 


 

DrKónya Judit


Sixties.hu