StresszoldásNot Only For Sexagenarians

Tudatos figyelem – légzéssel kombinálva - a stressz és szorongás ellen

2020-03-17 08:58:48

„A tudatos figyelem és a légzés kéz a kézben járnak”

Rose Elliot

Van min szorongani manapság, de ez nem vezet sehová. Sokkal jobb, ha kihívásként értékeljük most azt az időt, mely felszabadult a vírus elleni védekezés miatt, és inkább fejlesszük azon képességeinket, melyek a stresszt és a szorongást oldja. Ezzel olyan eszköztárra tehetünk szert, mely az immunrendszerünket hosszú távon is erősíti.

Ennek a törekvésnek egyik eleme a tudatos figyelem elsajátítása, ráadásul lélegzéssel, melynek módját az előzménycikkben megismert Buteyko módszer alapján fejleszthetjük tovább.

A tudatos figyelem, népszerű nevén „mindfulness” – divatos fogalommá vált. Nem véletlen, hiszen egyre többen igyekszünk lépéseket tenni a módszer elsajátítására, hiszen jótékony hatásai tagadhatatlanok: „nagyobb békesség, több energia, magabiztosság, kevesebb stressz, a depresszió, szorongás csökkenése.” Ne felejtsük el: a belső béke, a kevesebb stressz pedig immunrendszerünket erősíti, hiszen szervezetünk nem a védekezéssel gyötrődik, hanem a sejtmegújításra tud koncentrálni!

Rose Elliot: „Minden egyes lélegzeteddel…” c. könyve érzékletesen, tanulható módon avat be bennünket a tudatos figyelem légzéssel segített titkaiba.

Lássuk, hogyan!

Az, hogy fogmosás közben figyeljük mozdulatainkat, a szerző szerint nehézkes és unalmas. Rose Elliot-ot egy szerzetessel való találkozás ébresztette rá, hogy légzéssel a meditációs gyakorlat könnyebben és nagyobb élvezettel sajátítható el. Ehhez Buddha tudatos figyelem megtanulására vonatkozó szavait, az Ánápánasati Suttá-t hívta segítségül.

A 16 tanításból a kezdők számára szólókat idézem fel.

Mi is az a tudatos légzés?

A légzés olyan megfigyelése, mely nem irányított – „csak hagyod, hogy történjen.”

A tanulás

Jó, ha csendes helyen, nyugodtan ülve, szemedet becsukva, orron be- és kilélegzéssel végzed. Egy-két perc koncentrálás – ennyi az egész! Később már annyira élvezed majd, hogy napi többször, bárhol gyakorolod majd.

Első légzőgyakorlat: „Belélegezvén tudom: belélegzem. Kilélegezvén tudom: kilélegzem.”

Ülő helyzetben, kiegyenesített gerincoszloppal, behunyt szemmel, az orrunk hegyére összpontosítva, tekintetünk (csukott szemmel) lefelé irányítva figyeljük meg, ahogy a levegő be- és ki áramlik az orrunkon. A tanulást segítendő, mondjuk a gyakorlat elején megfogalmazott kis mondatokat. Később a „be” és a „ki” szócska mondogatása is elég lesz, sőt, ha már vérünkké válik, elhagyhatjuk azt is. A lényeg, hogy ne kalandozzunk el a légzésünk figyelésétől. Ha ez mégis megtörténik, szelíden, düh vagy harag nélkül tereljük vissza figyelmünket. „Átérezzük a békességet és az erőt, amivel eltölt,,, ebben a pillanatban minden jól van.”

Tizenöt másik gyakorlat  - már inkább haladóknak - a testi szellemi működés teljességére terjed ki.

Mindegyikünk boldogságorientált, ezért az 5. légzőgyakorlat – „elragadtatást tapasztalva”- be- és kilégzés tudatos gyakorlásáról ejtsünk néhány szót.

Boldogságlégzés

A gyakorlásnál jó egy boldoggá tevő érzésre gondolni vagy „a ki-be járó lélegzet keltette kellemes érzésre koncentrálni.”

Hogyan érezheted boldognak magadat?

Ha nem vagy olyan szerencsés, hogy szemléletedben az élet pozitív megélésére születtél, akkor is vannak olyan egyszerű, tanulható dolgok, melyeket megtéve több boldogságot élhetsz át:

Boldogságsegítő gyakorlatok

  • A jelen pillanatban légy!

A légzőgyakorlatok, a test tudatosítása közben elengedsz minden előítéletet, előzetesen kialakított véleményt és félelmet.

  • Olyannak fogadd el a dolgokat, amilyenek!

Nagyon nehéz, de meg kell tennünk: ne ítélkezzünk! Fogadjuk meg Rose Elliot tanácsát: „Amikor kritizálsz, zsörtölődsz, panaszkodsz, vagy ártó gondolatokat táplálsz valakivel vagy valamivel kapcsolatban, gyakorlatilag magadnak ártasz.”

  • Tudatosan figyelj az élet egyszerű örömeire!

Egy finoman gőzölgő kávé, a nap simogatása, a zöldellő rét és a virágok látványa, a madárdal, egy kedves időtöltés – mind-mind boldoggá tehet.

  • Légy kedves!

„A kedvesség boldogságot szül.” Ez tudományos tény, mert a kedvesség boldogsághormont (szerotonint) termel. A buddhizmusban a szeretetteljes jóságot vagy kedvességet „mettá”-nak

nevezik. „Buddha konkrét gyakorlatot írt le a szeretetteljes kedvesség gyakorlására…Ezeket a szavakat mondd: „Legyek biztonságban! Legyek boldog! Legyek jók, legyek nyugodt!”

Ha ezt a gyakorlatot már magadra nézve elfogadtad, kiterjesztheted másokra is. Gondolj valakire és mondd: „Légy biztonságban!, „Légy boldog!”, „Légy jól, légy nyugodt!”

  • Légy hálás!

Ahhoz, hogy boldognak érezhessük magunkat életünk szomorú napjaiban is, tanuljunk meg hálásnak lenni mindazért, amit elértünk, amiért hálásak lehetünk. „Amint elkezded gyakorolni a hálaadást, meg fogsz lepődni, hogy milyen hamar szokássá válik, és hogy – mint sok minden más – hasonló dolgokat vonz minél több mindent észreveszel, amiért hálás lehetsz, annál több ilyen dolog áramlik az életedbe.”

Ha a gyakorlások során megszeretjük és életünk részévé tesszük a tudatos légzést, napi 10 percben – egyre több békét, boldogságot és örömöt élhetünk át a minden napjainkban. Mellékhatásként kevesebb stresszel vagy akár „rossz” stressz nélkül működtethetjük így egyre tökéletesebben működő immunrendszerünket.

Tudatos légzésre fel!

Ez a kedves meditáló lány talán éppen "mindfulnessezik":


 tudatos légzés, szorongás és stressz kezelés


 

DrKónya Judit


Sixties.hu